راهنمای خرید ماشین ظرفشویی: گران قیمت اما بصرفه! - مگینال

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی: گران قیمت اما بصرفه!

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

خرید یک ماشین ظرفشویی که بتواند پاسخگوی نیازها و توقعات شما باشد،کمی سخت است. چراکه با ورود به فروشگاه لوازم خانگی، با انواع ماشین‌های ظرفشویی در طرح‌ها، برندها و سایزهای متفاوتی روبه‌رو خواهید شد که انتخاب را برایتان مشکل خواهد کرد. در صورت آشنایی با قابلیت‌های یک ماشین ظرفشویی می‌توانید یک لیست از انتظاراتتان تهیه کرده و در روند خرید از سردرگمی نجات پیدا کنید. اگر بدانید دقیقا چه انتظاراتی از ماشین ظرفشویی در آشپزخانه خود دارید، می‌توانید یک خرید راحت و لذت‌بخش را تجربه کنید، چراکه این دستگاه در انواع مدل‌ها و برندها در بازار موجود بوده و هوشمند‌تر از هر زمان دیگری هستند. ما در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی با بیان نکات مهم خرید و همچنین آشنا کردن شما با قابلیت‌های این دستگاه، شرایط یک خرید لذت‌بخش و به صرفه را برای شما فراهم خواهیم کرد.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

شاید از خیلی‌ها شنیده باشید که ماشین ظرفشویی یک ابزار لوکس و مصرف گرایانه است و کاربرد چندانی ندارد. برخی هم معتقدند زمان چیدن ظروف در ماشین را اگر به شستن آن‌ها با دست اختصاص دهند بهتر است. اما باید بگوییم این تفکری اشتباه است. به چند دلیل:

 • شما در هنگام شستن ظروف با دست زمان زیادی را سرپا و احتمالا با تکیه بر یک پایتان می‌ایستید که این کار برای سلامتی کمر شما بسیار مخرب است. علاوه بر این مچ دست‌هایتان نیز در هنگام شستشو بسیار درگیر است.
 • حتی اگر خیلی مقید به استفاده از دستکش باشید باز هم برخی اوقات از ان استفاده نمی‌کنید و تماس مواد شوینده با پوست دست آلرژی زا و خطرناک است.
 • همیشه لازم نیست زمان زیادی را به چیدمان اختصاص دهید. مثلا خوردن چای و قرار دادن یک لیوان در ماشین زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.
 • استفاده زا آب داغ در هنگام شستشوی با دست حتی با استفاده از دستکش کار سخت و غیر ممکنی است. در صورتی که ماشین ظرفشویی بدون هیچ محدودیتی از آب داغ برای از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها استفاده می‌کند.
 • مصرف آب در هنگام شستشوی با دست بسیار زیاد است در حالی که مصرف آب ماشین ظرفشویی به مراتب کمتر است.

خرید ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دستگاهی برای تمیز کردن ظروف و کارد و چنگال به صورت خودکار است. بر خلاف شست‌وشوی دستی ظروف، که تمیز کردن آلودگی‌ها به زور بازوی شما بستگی دارد؛ ماشین‌های ظرفشویی هوشمند با پاشیدن آب گرم (معمولاً بین ۴۵ تا ۷۵ درجه) بر روی ظروف، باعث از بین رفتن آلودگی‌ها می‌شوند.

مخلوطی از آب و مواد شوینده توسط پمپ چرخانی به تمام ظروف پاشیده می‌شود. این مخلوط به جهت صرفه جویی در مصرف آب چندین بار گردش کرده و روی ظروف پمپ می‌شود. در اکثر مدل‌های ماشین ظرفشویی، یک پیش شست‌وشو وجود دارد که ظروف تنها تحت تاثیر فشار آب گرم قرار خواهند گرفت. بعد از آن شست‌وشوی اصلی به وسیله مخلوطی از آب شیرین گرم و مواد شوینده ادامه پیدا می‌کند.

پس از اتمام فرآیند شست‌وشو، مخلوط آب گرم و مواد شوینده خارج شده و بار دیگر یگ گردش آب گرم ظروف را تمیز می‌کند. در آخر تمامی آب موجود در محفظه ماشین ظرفشویی خارج شده و فرآیند خشک کردن آغاز می‌شود. اغلب اوقات فرآیند خشک کردن با استفاده از یک ماده شیمیایی برای از بین بردن آب موجود روی سطح ظروف استفاده شده و همچنین لکه‌های ظروف را هم از بین خواهد برد.

علاوه بر مصارف خانگی، ماشین‌های ظرفشویی صنعتی با هدف استفاده در مراکز تجاری مانند هتل‌ها نیز طراحی و به بازار عرضه شده است. فرآیند شست‌وشو در این مدل دستگاه در دمای ۶۵ الی ۷۱ درجه سانتی‌گراد بوده و فرایند تمیز کردن ظروف با استفاده از بخار آب پرفشار صورت می‌گیرد. بخار آب پرفشار، دمای آب را تا ۸۲ درجه هم می‌رساند و در صورتی که آلودگی‌ها از بین نرفتند، از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی شما را در انتخاب یک دستگاه باکیفیت راهنمایی خواهد کرد تا برای همیشه از شستن ظرف‌ها راحت شوید.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی شما را در انتخاب یک دستگاه باکیفیت راهنمایی خواهد کرد تا برای همیشه از شستن ظرف‌ها راحت شوید.

ماشین‌های ظرفشویی برای دریافت گواهی‌نامه سلامت و کارایی، در کارخانه تحت چندین آزمایش قرار گرفته و در صورتی که از این آزمایش سربلند خارج شوند، راهی بازار خواهند شد. از جمله این آزمایشات را در ادامه برای شما شرح خواهم داد، تا با اطمینان از سلامت این دستگاه، اقدام به خرید آن کنید.

 • ماشین ظرفشویی پس از تولید در طی ۲۸ ساعت، تحت آزمایش قرار می‌گیرد. در آزمایش اول چندین ظرف سفید آغشته به مواد غذایی را درون دستگاه قرار داده و فرآیند شست‌وشوی معمولی تنظیم می‌شود. در انتهای چرخه شست‌وشو میزان آب و انرژی مصرفی ثبت شده و برای ثبت میزان تمیزیی، از ظروف تصویربرداری خواهد شد.
  همچنین میزان خشک شدن ظروف نیز بررسی شده و ثبت می‌شود. کاربر میزان صدای ماشین ظرفشویی را در حین شست‌وشو بررسی کرده و درنهایت نسبت به تمامی موارد به ماشین ظرفشویی رتبه خواهند داد.
 • پس از انجام آزمایشات و دریافت رتبه، ماشین ظرفشویی به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که اگر ماشین ظرفشویی با گذشت زمان عملکرد خوبی را از خود نشان ندهد، برنده این میدان نخواهد بود. بنابراین قبل از اقدام به خرید نظرات کاربران آن مدل از ماشین ظزفشویی انتخابی‌تان را جویا شوید؛ تا از عملکرد آن در بلندمدت اطمینان حاصل کنید.

میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی چقدر است؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که اگر شستن ظروف با دست ۱ ساعت به طول انجامد به طور متوسط ۴۹ لیتر آب مصرف خواهد شد. این درحالی است که در همین زمان شست‌وشو با استفاده از ماشین ظرفشویی ۱۲ لیتر و در برخی مدل‌های پیشرفته تر ۹ لیتر آب مصرف خواهد شد.

همچنین به دلیل دمای بالای آب درون ماشین ظرفشویی و استفاده از مواد شوینده قوی که استفاده از آن‌ها برای پوست دست‌ مضر است، باعث از بین بردن هرچه بیشتر باکتری‌ها شده و به طور کلی راندمان ماشین ظرفشویی را بالا می‌برد.

بنابراین در صورتی که میزان مصرف آب برای شما اهمیت زیادی دارد، خرید یک ماشین به روز و پیشرفته توصیه ما در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی، به شما است.

برند بوش یکی از موفق‌ترین تولیدکنندگان ماشین ظرفشویی در سال‌های اخیر بوده است.

برند بوش یکی از موفق‌ترین تولیدکنندگان ماشین ظرفشویی در سال‌های اخیر بوده است.

چرا ماشین ظرفشویی به مواد شوینده و نمک نیاز دارد؟

استفاده از نمک در حین شست‌وشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی توصیه می‌شود؛ چراکه نمک آب را نرم کرده و از تجمع آهک آب جلوگیری خواهد کرد. در مناطقی که آب سخت در لوله‌کشی‌ها استفاده می‌شود بهتر است در حین شست‌وشو از کمی نمک استفاده کنند تا ظروف تمیزتری را مشاهده کنند. البته نمک ماشین ظرفشویی همان نمک خوراکی نیست و ترکیبات دیگری دارد. می‌توانید این نمک‌ها را که در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها به وفور یافت می‌شود تهیه کنید.

همچنین بهره‌مندی از مواد شوینده نیز برای تمیزی بیشتر و برطرف کردن باکتری و آلودگی‌های سطحی است. مواد شوینده به خشک شدن راحت‌تر ظروف نیز کمک‌ می‌کنند و همچنین ظروف براق و صیقلی را در انتهای کار مشاهده خواهید کرد.

به شما توصیه می‌کنیم در صورت خرید و استفاده از ماشین ظرفشویی، با استفاده از کمی نمک و مواد شوینده مناسب، تمیزی دوچندان را به ظروف خود هدیه دهید. بیشتر ماشین‌های ظرفشویی موجود در بازار بر روی صفحه کلید خود چراغی را برای هشدار کمبود نمک طراحی کرده‌اند که زمانی که نمک دستگاه کمتر از حد مجاز شد به کاربر اخطار دهد.

انواع دستگاه در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی اغلب با ایعاد ۸۵ × ۶۰ × ۶۰ سانتی متر به بازار عرضه می‌شوند که سایزی استاندارد به شمار می‌رود. از آن‌جایی که قرار است این وسیله کاربردی، مدت زمان طولانی در آشپزخانه شما حضور داشته باشد انتخاب یک سایز مناسب مهم‌ترین معیار خرید است. به همین دلیل در صورتی که فضای کوچکی در آشپزخانه دارید می‌توانید سایز ۴۵ سانتی متری ماشین ظرفشویی را نیز تهیه کنید.

شما می‌توانید ماشینی را تهیه کنید که قابل حمل بوده و در زیر آن چرخ داشته باشد. همچنین می‌توانید مدل‌هایی را تهیه کنید که سایز کوچک‌تری داشته و می‌توان آن‌ها روی کابینت قرار داد. بنابراین توصیه می‌کنیم، در صورتی که از کمبود فضا رنج می‌برید به سراغ نمونه‌های خاص بروید.

به طور کلی، نمای بیرونی ماشین ظرفشویی از جنس استیل سفید، مشکی و نقره‌ای ضد زنگ ساخته می‌شوند. هرچند ضدزنگ بودن کمی افزایش قیمت را به همراه داشته اما اگر ضدزنگ نباشد مسلما در طولانی مدت با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین برخی شرکت‌ها در فناوری ساخت خود، پوشش‌های ضدلک را نیز اضافه کرده‌اند.

پنل‌های کنترل و تنظیمات یا به صورت دکمه‌ای یا لمسی طراحی شده و بسته به میزان آلودگی و کثیفی ظروف، می‌توانید تنظیمات متفاوتی را برای شست‌شو قائل شوید. عملکرد طراحی پنل تنظیمات معمولا مشابه هم بوده و تنها پنل‌های لمسی قیمت بالاتری دارند.

در برخی مدل‌ها نمایشگر تنظیمات در حین شست‌وشو روشن می‌ماند. اما در برخی مدل‌ها با آغاز فرآیند شست‌وشو، پنل تنظیمات یا قابل مشاهده نبوده یا خاموش می‌شود. در واقع نمایشگر تنظیمات یا روی سطح خارجی ماشین ظرفشویی تعبیه شده است یا در لبه درب آن وجود دارد که در زمان بسته بودن درب، کاملا پنهان است. این مدل طراحی یکپارچه نام گرفته است و به دلیل طراحی منحصر به فرد قیمت بالایی نسبت به مدل‌های دیگر دارد.

در برخی مدل‌ها که پنل تنظیمات در لبه درب قرار گرفته یک نمایشگر روی درب ماشین برای اطلاع از جزئیات فرایند شستشو تعبیه شده است.

 • ماشین ظرفشویی هوشمند

بیشتر ماشین‌های ظرفشویی پیشرفته نوعی طراحی هوشمند را ارائه می‌دهند. این بدان معنی است که مطابق با میزان کثیفی ظورف یک برنامه برای آغاز و پایان شست‌وشو دریافت کرده و شما مراحل متفاوتی را برای شست‌وشو می‌توانید انتخاب کنید. می‌توانید میزان گرمای آب، شدت شست‌وشو و مواد ضدعفونی کننده را نیز تحت کنترل داشته باشید.

ماشین ظرفشویی ایستاده 12 نفره

ماشین ظرفشویی ایستاده ۱۲ نفره

 • سایز‌های ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی سایز بزرگ، ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع و در حدود ۵۵ الی ۶۰ سانتی متر عمق دارند. این مدل‌ها ۱۲ نفره به حساب می‌آید. در مدل‌های سایز کوچک میزان عرض ماشین ظرفشویی به ۴۵ سانتی‌متر کاهش یافته و اغلب ۸ نفره محسوب می‌شوند.

یک مدل نیز وجود دارد که به واسطه سایز کوچکی که دارد مناسب استفاده روی کابینت است. درست مانند یک ماکروویو، این ماشین‌های ظرفشویی ابعادی در حدود ۵۵ سانتی متر عرض، ۵۵ سانتی متر ارتفاع و ۵۰ سانتی متر عمق دارند. لازم به ذکر است که کوچکی این مدل‌ها دلیل بر ارزان‌تر بودن‌شان نیست و در انواع قیمت، متناسب با کاربردشان در بازار موجود هستند.

شما باید با توجه به حجم ظرفی که در روز کثیف می‌کنید تصمیم بگیرید که کدام سایز برای شما مناسب است. به عنوان مثال اگر یک دانشجو هستید سایز رومیزی احتمالا برای شما مناسب تر از مدل‌های ۱۲ نفره است.

معرفی قسمت‌های مختلف در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

در ادامه با تمامی قطعات اصلی ماشین ظرفشویی را نام برده و از وظایف آن‌ها صحبت خواهم کرد تا بهتر بدانید که با چه دستگاهی روبرو هستید.

 • وان اصلی

وان اصلی، محفظه‌ای است که ظروف برای شست‌وشو درون آن قرار می‌گیرند. از چندین قفسه تعبیه شده و تقریبا اصلی‌ترین بخش ماشین ظرفشویی است.

 • پروانه شستشو یا پروانه پمپ

پروانه شست‌وشو در داخل مجموعه پمپ قرار داشته و مسئول پخش آب خارج شده از پمپ است.

 • اسپری پایینی

این قسمت مانند پروانه شست‌وشو عمل کرده و تنها تفاوت آن، نصب در پایین ماشین ظرفشویی است. وظیفه این قسمت رساندن آب به دیگر قسمت‌ها از سمت پایین است.

 • فنر میکروتور

فنر میکروتور یکی از اجزای اصلی بدستگاه است و داخل محفظه پمپ قرار دارد. تکه‌های غذا در حین شست‌وشو ممکن است فعالیت پمپ را با مشکل روبه‌رو کنند؛ فنر میکروتور، وظیفه محافظت از پمپ در برابر موادغذایی باقی مانده روی ظروف را دارد.

 • پروانه تخلیه

در آخر شست‌وشو، پروانه تخلیه موظف به خروج کامل آب از وان اصلی است.

 • ترموستات یا محدود‌کننده دما

ترموستات معمولا در زیر وان اصلی جای می‌گیرد اما ممکن است درون درب نیز تعبیه شود. این قسمت وظیفه تنظیم دمای آب و درون ماشین ظرفشویی را دارد.

 • فیوز حرارتی

این قطعه در انتهای وان اصلی نصب شده است. هدف اصلی آن جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بخار آب موجود در فضای محفظه اصلی است.

 • لامپ شناور

لامپ شناور در گوشه جلویی دستگاه قرار می‌گیرد. اگر آب موجود در دستگاه به دلیل نقص فنی سرریز شود، لامپ شروع به روشن و خاموش شدن کرده و با اطلاع به سوئیچ شناور دستگاه خاموش می‌شود.

 • سوئیچ شناور

این سوئیچ در زیر لامپ شناور نصب می‌شود و با روشن شدن لامپ شروع به فعالیت خواهد کرد.

 • سبد یا قفسه

قفسه‌های موجوی در محفظه اصلی، مکان قرارگیری ظروف درون ماشین ظروفشویی بوده و اغلب به حالت کشویی قابل جابه‌جایی هستند. برخی از مدل‌ها ۲ سبد و برخی دیگر ۳ سبد دارند و در مدل‌های پیشرفته این سبدها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند.

 • پوشش درب داخلی

این قسمت کامل ضدآب بوده و می‌تواند از مواد شوینده و همچنین ظروف درون ماشین ظرفشویی نگه‌داری کند.

 • دستگاه کمک شست‌وشو

این جزء درون درب داخلی تعبیه شده است و هدف آن توزیع نرم‌کننده آب در آخرین مرحله شست‌وشو ظروف است.

 • درب کنترل مواد شوینده

این قسمت نیز درون درب داخلی طراحی شده است و وظیفه نگه‌داری از مواد شوینده و مخلوط کردن آن‌ها را با آب دارد. در زمان شستشو درب به صورت خودکار باز می‌شود.

 • پمپ

اصلی‌ترین قسمت ماشین ظرفشویی، پمپ آن است که وظیفه هدایت و گردش آب و مواد شوینده را در درون محفظه اصلی دارد.

 • سوئیچ انتخاب چرخه

این سوئیچ در نمایشگر تنظیمات یافت شده و به کاربر اجازه می‌دهد تا دفعات شست‌وشو، میزان گردش آب، دمای آب و همچنین سرعت آب را مشخص کند.

 • قفل درب

قفل درب، مخصوص محافظت کامل از دستگاه طراحی شده و در صورتی که درب کاملا بسته نشود، ماشین ظرفشویی روشن نخواهد شد.

 • تایمر

تایمر درون نمایشگر تنظیمات طراحی شده است. این سیستم هر یک از چرخه‌های شست‌وشو درون ماشین ظرفشویی را کنترل می‌کند.

 • نمایشگر تنظیمات

این قسمت بسته به طراحی ماشین ظرفشویی، یا روی درب یافت می‌شود یا در لبه درب؛ وظیفه این جزء، کنترل و تنظیمات کامل دستگاه است.

 • شیر مصرفی آب

این شیر در انتهای ماشین ظرفشویی قرار داشته و موظف به کنترل آب ورودی و خروجی دستگاه است.

 • پای زیرین

این قسمت در زیر ماشین ظرفشویی یافت می‌شود. هدف از تعبیه این جزء، تنظیمات ارتفاع ماشین ظرفشویی و همسان شدن با ارتفاع کابینت است.

ماشین‌های ظرفشویی رومیزی برای خانواده کم جمعیت و تکنفره مناسب هستند.

ماشین‌های ظرفشویی رومیزی برای خانواده کم جمعیت و تکنفره مناسب هستند.

معرفی تنظیمات شست‌وشو در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

در قسمت نمایشگر تنظیمات، شما اغلب با موارد متنوعی برای انتخاب شیوه شست‌وشو طرف هستید. برای ادامه مطالب در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی، بیان انواع تنظیمات شست‌وشو را در نظر داریم.

 • شست‌وشوی عادی یا نرمال

شست‌وشوی نرمال، چرخه شست‌وشوی پیش فرض برای اکثر ماشین‌های ظرفشویی است و شامل بارگیری ظروف نسبتا کثیف، پیش شست‌وشو، دوبار شست‌وشو با مخلوط آب و موادشوینده و همچنین خشک کردن ظروف می‌شود.

 • شست‌وشوی اکسپرس

در صورتی که ظروف خیلی کثیف نیستند و تنها نیاز به یک شست‌وشوی سریع دارید، انتخاب این روش از شست‌وشو توصیه می‌شود.

 • شست‌وشوی خودکار

ماشین ظرفشویی متناسب با وزن ظروف و میزان آلودگی، به طور خودکار زمان و شیوه شست‌وشو ظروف را تنظیم کرده و فرآیند شست‌وشو را آغاز می‌کند.

 • شست‌وشوی سنگین

این برنامه برای شست‌وشوی ظروف بزرگ و خیلی کثیف مانند قابلمه، شست‌وشوی سنگین بهترین انتخاب خواهد بود.

 • شست‌وشوی آرام

این برنامه برای جلوگیری از بروز صدمات توسط فشار آب روی ظروف ظریف و شکننده مانند لیوان‌ها، انتخاب شیوه شست‌وشوی آرام بسیار معقولانه است.

 • شست‌وشوی کارآمد و اقتصادی

این شیوه از شست‌وشوی ظروف، از آب و انرژی کمتری استفاده می‌کند. برای استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی، این انتخاب، مناسب‌ترین است.

هر کدام از برنامه‌های شستشو زمان و مصرف آب معینی دارند که می‌توانید با مراجعه به دفترچه راهنما از تعداد و تنظیمات برنامه‌های شستشوی ماشین ظرفشویی‌تان مطلع شوید. در دفترچه‌های راهنما معمولا در جدولی همه برنامه‌ها با جزئیات توضیح داده شده‌اند. در هنگام خرید از فروشنده تعداد برنامه‌ها را بپرسید. هر چه تعداد برنامه‌های شستشو بیشتر باشد دست شما در هنگام استفاده از دستگاه بازتر است.

پارامترهای مهم خرید در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

داشتن یک سری از الویت‌های مشخص در طی خرید وسایل آشپزخانه، باعث می‌شود ابزار مورد نیاز شما کارآمدتر و مفیدتر عمل کرده و به معنی واقعی کمک حال شما باشد. در این قسمت از مطلب راهنمای خرید ماشین ظرفشویی، شما را در انتخاب بهترین الویت‌ها متناسب با شرایط آشپزخانه‌تان، راهنمایی خواهیم کرد.

 • قدرت تمیز کردن

میزان امتیازدهی به قدرت تمیز کردن ظروف نمی‌تواند از دلایل گران قیمت بودن ماشین ظرفشویی باشند. بدین دلیل بر اساس قیمت نمی‌توانید میزان کیفیت دستگاه در تمیز کردن را متوجه شوید. برای اطمینان از کارکرد ماشین ظرفشویی انتخابی‌تان، بهتر است قبل از خرید نظرات دیگر کاربران آن را جویا شوید.

همچنین لازم به ذکر است درصورتی که ظروف حاوی موادغذایی را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید، نتیجه خوبی را مشاهده نخوانید کرد. بنابراین برای دریافت بهترین عملکرد بهتر است قبل از قرار دادن ظروف درون ماشین ظرفشویی، مواد غذایی روی آن‌ها را دور بریزید.

 • میزان سر و صدا

برخلاف قدرت تمیز کردن، میزان صدای ماشین ظرفشویی اغلب با قیمت آن ارتباط مستقیم دارد. اگر ماشین ظرفشویی با حداقل صدا می‌خواهید، باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید. در صورتی که میزان صدا برای شما اهمیت چندانی ندارد، می‌توانید به سراغ گزینه‌های ارزان‌تر بروید.

همچنین لازم به ذکر است که می‌توانید با جست‌وجوی برند و مدل ماشین ظرفشویی انتخابی‌تان، رتبه و درجه میزان صدای آن را پیدا کنید. برای انتخاب این پارامتر در لیست الویت‌هایتان، ابتدا بررسی کنید ماشین ظرفشویی کجا قرار خواهد گرفت؛ در صورتی که مکان آن دور از اتاق خواب و محل استراحتتان است، می‌توانید به سراغ گزینه‌های ارزان‌تر بروید.

البته پیشنهاد ما در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی این است که حتما میزان سروصدا را در الویت لیست خرید قرار بدهید چرا که سروصدای زیاد دستگاه باعث می‌شود نتوانید هر زمانی که می‌خواهید آن را روشن کنید و به مرور زمان به خاطر سروصدای زیاد عطای آن را به لقایش خواهید بخشید!

 • ظرفیت و استفاده از فضا

علیرغم این واقعیت که عرض تمامی ماشین‌های ظرفشویی استاندارد ۲۴ اینچ است، ظرفیت آن‌ها از مدلی به مدل دیگر متفاوت خواهد بود. ماشین‌های ظرفشویی باکیفیت علاوه بر کاهش فضای مورد نیاز، از ظرفیت بالاتری نیز برخوردار هستند. این مدل از ماشین‌های ظرفشویی از پمپ آب قوی‌تری نیز بهره‌مند هستند تا آب را به تمامی ظروف موجود در وان اصلی برسانند.

در صورتی که تمایل به شست‌وشوی ظروف بزرگ با ماشین ظرفشویی دارید، بهتر است مدلی با ظرفیت بالا را انتخاب کرده تا در آینده از عملکرد آن رضایت داشته باشید. اغلب فروشندگان یا وب‌سایت‌های لوازم خانگی، میزان ظرفیت ماشین ظرفشویی را در کاتالوگ محصول می‌نویسند. اغلب ظرفیت، ۸، ۱۲ و ۱۶ نفره بوده و سایز بزرگ‌تر آن مخصوص مصارف تجاری طراحی شده است.

لازم به توجه است که عدد گفته شده برای ظرفیت را بهتر است جدی نگیرید و در حین خرید یک نگاه کلی به درون ماشین ظرفشویی و فضای تعبیه شده برای چیدمان ظرف، بکنید. همچنین بهتر است از جابه‌جایی راحت و نرم قفسه‌ها، اطمینان حاصل کنید.

قابلیت تنظیم ارتفاع قفسه‌ها و در نظر گرفتن قفسه مخصوص قاشق و چنگال در برخی برندها ظرفیت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 • عملکرد خشک کردن

مانند عملکرد شست‌وشو و قدرت تمیز کردن ظروف، عملکرد خشک کردن وابستگی به قیمت ماشین ظرفشویی ندارد و شما نمی‌توانید از روی قیمت بالای دستگاه میزان کیفیت خشک‌کن را تضمین کنید. باید بدانید، تمامی انواع ماشین ظرفشویی مجهز به سیستم خشک‌کن نیستند. بنابراین قبل از خرید، دارا بودن این قابلیت را بررسی کرده و با درخواست نظرات کاربران آن مدل، از میزان کیفیت خشک‌کن مطلع شوید.

 • آپشن‌های شست‌وشو

تعداد آپشن‌های شست‌وشو، ارتباط مستقیمی با قیمت ماشین ظرفشویی دارد. بنابریان اگر خواهان میزان بالایی از تنظیمات شست‌وشو هستید، باید با قیمت بالای ماشین ظرفشویی نیز کنار بیایید. علاوه بر این در برخی از مدل‌های موجود، شما می‌توانید زمان خشک کردن را نیز تنظیم کرده و همچنین فاصله قفسه تعبیه شده درون وان را هم تغییر دهید. بنابراین قبل از خرید بهتر است آپشن‌های مورد انتظارتان را بررسی کنید.

برنامه‌های متعدد شستشو و تایم‌های متفاوت به شما این امکان را می‌دهد که متناسب با نوع ظروف و میزان فرصتی که دارید از ماشین استفاده کنید و دست شما برای انتخاب باز باشد. به عنوان مثال در یک مهمانی که می‌خواهید لیوان‌های چای را بشویید استفاده از برنامه نیم ساعته و سریع بسیار مفید است. ظروف خاص مهمانی را می‌توانید با برنامه‌های مخصوص ظروف حساس بشویید و از سلامت ظرف‌ها مطمئن باشید.

 • نوع وان

در مدل‌های قیمت مناسب، جنس وان تعبیه شده از پلاستیک بوده و در مدل‌های گران‌تر، وانی از جنس فولاد ضدزنگ مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که پوشش خارجی هر دو مدل استیل بوده و در پوشش خارجی آن تفاوتی را مشاهده نخواهید کرد. وان‌های ضد زنگ با دوام‌تر و همچنین کم مصرف‌تر هستند. جنس وان تاثیری در تمیز کردن ظروف ندارد؛ اما در صورت آسیب وان، قیمت بالایی برای تعمیر آن باید پرداخت کنید.

 • کارآیی و بهره‌وری

زمانی که صحبت از کارآیی و راندمان آب و انرژی مصرفی می‌شود، بهتر است در زمان خرید به برچسب انرژی آن نگاه کنید. فرآیند تعبیه شده برای صرفه‌جویی در انرژی و آب، فرآیندی پیچیده بوده و هرچه کارآیی ماشین ظرفشویی بالاتر باشد، بالتبع قیمت آن نیز بالا می‌رود.

برای بهره‌مندی از بهترین انتخاب در خرید ماشین ظرفشویی ما در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی، به شما توصیه می‌کنیم تمامی نکات گفته شده در این مطلب را همواره به یاد داشته باشید و یک لیست از انتظاراتتان تهیه کنید. در تهیه لیست، بررسی مکان قرارگیری ماشین ظرفشویی را نیز قرار دهید تا در صورت نیاز تغییری در الویت‌هایتان ایجاد کنید.

لازم به ذکر است که قیمت بالا دلیلی بر کیفیت ماشین ظرفشویی نبوده و بهترین نوع، آن است که متناسب با شرایط خانه و آشپزخانه شما باشد. برای داشتن یک انتخاب معقولانه در ادامه با شما از برندهای محبوب بازار صحبت خواهم کرد.

ماشین ظرفشویی کالای لوکس و مصرف گرایانه محسوب نمی‌شود.

ماشین ظرفشویی کالای لوکس و مصرف گرایانه محسوب نمی‌شود.

معرفی برترین برندها در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

برای این‌که یک خرید دلچسب و مطمئن را تجربه کنید، رعایت یکسری از اصول و نکات ضروری بوده که به شما در داشتن بهترین انتخاب کمک خواهند کرد. انتخاب یک برند مطمئن باعث می‌شود تا شما با خیال راحت محصول را خریداری کرده و از آن استفاده کنید. برای اینکه بفهمید کدام مدل از کدام برندها مناسب هستند، ما از بهترین محصولات موجود در بازار نام می‌بریم تا شما با توجه به معیارهای و نیازهای آشپزخانه‌تان بهترین و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

به عنوان بهترین محصولی که در بازار عرضه شده است و کارکردی بالا و باکیفیتی را دارا است، می‌توان از برند بوش نام برد. این برند نامی آشنا در بازار لوازم خانگی است و در زمینه ارائه ماشین ظرفشویی‌های باکیفیت تا به امروز از موفق ترین برندها بوده است.

نکات ایمنی در استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی ابزار بسیار مناسبی برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی و آب هستند. برای ایمن نگه داشتن شما و خانواده‌تان، چندین نکته ایمنی در حین استفاده از این ابزار کارآمد را بیان خواهیم کرد:

 • وسایل نوک تیز مانند چاقو را به سمت پایین درون قفسه تعبیه شده قرار دهید.
 • ظروف شیشه‌ای را با احتیاط درون قفسه‌ها قرار داده تا از شکستگی و خرد شدن آن‌ها جلوگیری شود.
 • ظروف را به گونه‌ای بچینید که در حین شست‌وشو به یکدیگر ضربه وارد نکنند.
 • از اضافه بار جلوگیری کنید. ظروف شکستنی در صورت تجمع، ممکن است با آسیب مواجه شوند.
 • بعد از اتمام فرآیند شست‌وشو، کمی زمان صرف کنید تا بخار آب از دستگاه خارج شده و همچنین ظروف خنک شوند.
 • پس از اتمام کار، درب ماشین ظرفشویی را نیمه بسته نگه دارید.
 • قفل کودک را در قسمت تنظیمات فعال کرده تا در حین شست‌وشو درب ماشین ظرفشویی را باز نکنند.
 • مانند دیگر ابزار و وسایل آشپزخانه، ماشین ظرفشویی را نیز از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • متناسب با دستورالعمل‌های گفته شده، از مواد شوینده استفاده کنید.
 • چندین ماده شوینده را با هم مخلوط نکنید. چراکه ممکن است در حین شست‌وشو، از خود گاز سمی منتشر کنند.
 • از تماس مستقیم مواد شوینده با دست و پوست خود اکیدا خودداری کنید.
 • توجه داشته باشید که هر ظرفی را نباید با ماشین ظرفشویی شست؛ بنابراین بهتر است براساس برخی ظروف را با دست بشویید.

شست‌وشوی ظروف به طور روزانه از جمله کارهای سنگین برای هر خانم خانه‌داری به حساب می‌آید. استفاده از ابزار کمکی درون آشپزخانه علاوه بر بهبود کیفیت کار، سلامت خانم خانه را نیز تضمین می‌کند. با استفاده از راهنمای خرید ماشین ظرفشویی می‌توانید با داشتن بهترین انتخاب در حین خرید، راحتی و آسایش را به خودتان هدیه دهید.

ما در راهنمای خرید ماشین ظرفشویی توصیه می‌کنیم قبل از خرید، لیستی از الویت‌ها و انتظارات خود از ماشین ظرفشویی را تهیه کرده و در طی فرآیند خرید به آن پایبند باشید.

منبع ++++

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *