راهنمای استفاده اپیلاتور: روش صحیح استفاده از اپیلیدی و انواع اپیلاتور - مگینال
راهنمای استفاده اپیلاتور

راهنمای استفاده اپیلاتور: روش صحیح استفاده از اپیلیدی و انواع اپیلاتور

یکی از مهم‌ترین راه‌های ایجاد صافی و تمیزی پوست، حذف موهای زائد از سطح آن است. با این‌کار علاوه بر داشتن پوستی صاف و زیبا، نظافت و تمیزی نیز حاصل می‌شود. با توجه به راهنمای استفاده اپیلاتور و کاربردهای آن، می‌توان این دستگاه را آسان‌ترین و بهترین روش در میان دیگر روش‌های حذف موقت موهای زائد محسوب کرد. کاهش روند رشد و نازک شدن موها از جمله تاثیرات مثبت استفاده از این دستگاه است. بهتر است قبل از انتخاب، خرید و استفاده از دستگاه اپیلاتور، با تمامی ویژگی‌ها و انواع آن آشنا شوید. در این مقاله مگینال به معرفی دستگاه، انواع آن، کاربردها و نحوه‌ی استفاده صحیح از دستگاه می‌پردازیم.

راهنمای استفاده اپیلاتور

معرفی دستگاه اپیلاتور و کاربردهای آن

دستگاه اپیلاتور یا همان اپی لیدی، در واقع یک دستگاه الکتریکی است که برای کندن و حذف موقت مو استفاده می‌شود. روش کار این دستگاه، کندن مو از ریشه و همان سطح فولیکول می‌باشد. این دستگاه کاری مشابه کار موچین و موم را انجام می‌دهد. با توجه به راهنمای استفاده اپیلاتور، می‌توان نحوه استفاده و عملکرد این دستگاه را یاد گرفت. عملکرد چرخشی دیسک‌های اپیلاتور و همچنین حرکت چرخشی قطعات متحرک آن به سوی جلو، موها را از ریشه جدا کرده و پوستی عاری از موهای زائد را ایجاد می‌کند.

با توجه به راهنمای استفاده اپیلاتور، می‌توان نحوه استفاده و عملکرد این دستگاه را یاد گرفت.

با توجه به راهنمای استفاده اپیلاتور، می‌توان نحوه استفاده و عملکرد این دستگاه را یاد گرفت.

نکته مهم در استفاده از دستگاه اپی لیدی این است که استفاده از آن نیازمند تخصص خاصی نمی‌باشد و به‌همین دلیل تمام افراد می‌توانند به‌راحتی از این دستگاه برای اصلاح و حذف موهای اضافی خود استفاده کنند. حذف مو در این روش، موقتی بوده و ممکن است ریشه برخی از موها را ضعیف‌تر شود اما اکثر موها با رشد مجدد همراه هستند و به‌صورت دوره‌ای و مجدد باید از دستگاه برای حذف موها استفاده شود.

دستگاه اپیلاتور، از تعدادی موچین ساخته شده است. تعداد آن‌ها در دستگاه‌های مختلف از ۲۰ عدد تا ۳۰ عدد متغیر است. در نمونه‌های به‌روز شده‌ی دستگاه اپیلاتور، دیسک‌های فلزی نیز به آن اضافه شده است. با گذشت زمان و پیشرفت بیشتر در طراحی این دستگاه، دیسک‌های چرخانی جایگزین دیسک‌های قبلی شدند. جنس این دیسک‌ها غالبا از فلز و یا سرامیکی می‌باشد.

انواع دستگاه اپیلاتور

این دستگاه با گذشت زمان با طراحی، کارایی و قابلیت‌های مختلفی به بازار عرضه شده است. قبل از آنکه بدانید چگونه از دستگاه استفاده کنید باید بدانید دستگاه شما از چه مدلی است. در ادامه در راهنمای استفاده اپیلاتور به معرفی انواع دستگاه خواهیم پرداخت.

خرید اپیلاتور

راهنمای استفاده اپیلاتور فنری

اولین دستگاه اپیلاتوری که به بازار عرضه شد، اپیلاتور فنری بوده است. این نمونه از اپیلاتورها با طراحی بسیار ساده و شامل یک فنر حلقه‌ای بوده است. فنرحلقه‌ای بصورت منحنی شکل و خم شده است. یک طرف فنرخم شده، نزدیک به‌هم و فشرده و طرف دیگر آن، جدا از هم طراحی شده بود. مکانیسم کاری این نوع اپیلاتور چرخشی است.

به این شکل که به هنگام کار، موها توسط بخش خم شده فنر گرفته می‌شد و با یک حرکت چرخشی موها از ریشه خارج می‌شود. موازی با این حرکت، در قسمت فشرده فنر نیز، موها بین فنر گیر کرده و با حرکت چرخشی از ریشه جدا می‌شدند. فنر این مدل اپیلاتورها به دلیل استفاده زیاد زود مستهلک شده و باید به‌عنوان قطعه جانبی از بازار خریداری شده و نصب شوند. امروزه از این مدل اپیلاتورها کمتر استفاده می‌شود و نمونه‌های جدیدتر و برقی آن به‌دلیل سهولت و سرعت در استفاده جایگزین شده است.

اپیلاتور با دیسک چرخشی

این نوع از اپیلاتورها با عملکردی مشابه اپیلاتورهای فلزی هستند. تنها تفاوت آن‌ها در این است که در این مدل از دیسک دوار به جای فنر حلقوی استفاده شده است. شرکت رمینگتن اولین تولیدکننده این مدل از اپیلاتورها بوده است. جنس دیسک‌ها در این مدل از اپیلاتور، فلزی است.

راهنمای استفاده اپیلاتور با دیسک چرخشی، بسیار شبیه به استفاده از اپیلاتور فلزی است. چندین صفحه فلزی در بالای این نوع اپیلاتور وجود دارد که با یک محفظه پلاستیکی محافظت شده‌اند. حرکت سریع دیسک‌ها و چرخش آن‌ها به کندن موها می‌پردازد که عملکرد آن اثری مشابه موچین دارد.

راهنمای استفاده اپیلاتور موچینی

این نوع از اپیلاتور دارای شباهت در طراحی با اپیلاتور با دیسک چرخشی است. راهنمای استفاده اپیلاتور نوع موچین همانند تمام اپیلاتورهای مدرن، دارای یک سر در قسمت بالای دستگاه است که صفحات مختلف در آن قرار دارند و در حال حرکت هستند.

با حرکت و چرخش سری دستگاه، نوک‌ها به همدیگر نزدیک شده و با چرخش بعدی از هم جدا می‌شوند. این نوع حرکت ایجاد شده باعث گیر کردن موها لای دستگاه و سپس کنده شدن آن‌ها از ریشه می‌شود. در این مدل از اپیلاتورها، اکثر موهای زائد از ریشه کنده شده و موهای کمتری از روی پوست شکسته و کنده می‌شوند.

مزایا و معایب استفاده از اپیلاتور

ازبین‌بردن موهای اضافی و زائد بدن از جمله مشکلات رایج بویژه در میان خانم‌هاست. راه‌های زیادی برای این‌کار وجود دارد. یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای از بین بردن موقت موها، استفاده از دستگاه‌های اپیلاتور است. با بررسی راهنمای استفاده اپیلاتور، می‌توان مزایا و معایب استفاده از آن را دانست. در این بخش به برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب استفاده از اپیلاتور اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • استفاده از دستگاه اپیلاتور در مقایسه با دیگر روش‌های حذف موقت موهای زائد مانند موم، وکس و… درد کمتری دارد.
 • در صورت استفاده درست و اصولی از دستگاه، رشد موها و ضخامت آن‌ها کمتر می‌شود.
 • در صورت استفاده مداوم از دستگاه اپیلاتور، رشد مجدد موها ۲ الی ۴ هفته کندتر می‌شود.
 • استفاده از دستگاه بسیار آسان بوده و همه افراد به‌راحتی و با مطالعه راهنمای استفاده اپیلاتور می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • با استفاده از دستگاه اپیلاتور، در عرض کمتر از نیم ساعت، می‌توان به حذف موقت موهای اضافی پرداخت.
 • در صورت استفاده مداوم و طولانی‌مدت از دستگاه، فولیکول مو ضعیف شده و رشد موها کند و متوقف می‌شود.
 • استفاده از این روش به‌دلیل عدم نیاز به کرم و مواد مختلف، تمیز می‌باشد.
 • هزینه استفاده از این روش پایین است. به این دلیل که یکبار دستگاه را خریداری کرده و به مدت طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • دستگاه اپیلاتور همیشه در دسترس است و هر زمان که بخواهید، بدون نیاز به رفتن به مراکز زیبایی می‌توانید این‌کار را انجام دهید.

معایب

 • با توجه به میزان حساسیت و نازکی پوست، ممکن است بعد از استفاده با قرمزی و التهاب پوست مواجه شوید.
 • با توجه به راهنمای استفاده اپیلاتور، استفاده از دستگاه برای حذف موهای زائد برای مناطقی از بدن مانند پشت ران ممکن است سخت باشد.
 • موها باید به حدی از بلندی برسد تا بتوان از دستگاه برای کندن آن استفاده کرد.
 • امکان ایجاد موهای زیرپوستی در استفاده از این روش وجود دارد.
مدل‌های مختلف اپیلاتور کاربرد یکسانی دارند اما برخی وسایل جانبی و امکانات در برخی مدل‌ها، کار با دستگاه را آسان‌تر کرده است.

مدل‌های مختلف اپیلاتور کاربرد یکسانی دارند اما برخی وسایل جانبی و امکانات در برخی مدل‌ها، کار با دستگاه را آسان‌تر کرده است.

نکات قابل توجه در راهنمای استفاده اپیلاتور

مدل‌های مختلف اپیلاتور کاربرد یکسانی دارند اما وجود برخی وسایل جانبی و امکانات در برخی مدل‌ها، کار با دستگاه را آسان‌تر کرده و یا چند کارکرد را برای کاربر ایجاد می‌کنند. در ادامه راهنمای استفاده اپیلاتور به شما خواهیم گفت که وجود این امکانات در دستگاه شما چه کمکی به شما در استفاده از این دستگاه خواهد کرد.

امکان تنظیم سرعت: بهتر است به‌هنگام خرید اپیلاتور، دستگاهی را انتخاب کنید که قابلیت چندسرعته دارند. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که برای نواحی مختلف بدن با ویژگی‌های پوستی و ضخامت مو مختلف، سرعت مناسب را انتخاب کنید.

اپیلاتور باسیم یا بی‌سیم: با توجه به ویژگی‌های هرکدام از اپیلاتورهای بی‌سیم یا باسیم، بنا به دلخواه خود دست به انتخاب آن‌ها بزنید. برای این‌کار ابتدا راهنمای استفاده اپیلاتور در هر دو مدل را مطالعه کنید. اپیلاتورهای بی‌سیم، شارژی است و مزیت آن این است که در هرجایی مانند مسافرت یا حمام به‌راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

این درحالی‌ست که اپیلاتور باسیم دارای قدرت بیشتری نسبت به اپیلاتورهای بی‌سیم هستند. نکته قابل توجه در انتخاب این دو مدل از اپیلاتورها این است که اپیلاتورهای شارژی به دلیل ضعیف شدن باتری حین انجام کار، انسجام و یکدستی عملکرد خود را از دست می‌دهند، به این شکل که در ابتدای کار با باتری و قدرت بالا کار می‌کنند و رفته رفته باتری ضعیف شده و کندتر عمل می‌کنند. این در حالی‌ست که اپیلاتورهای سیمی، در طول مدت استفاده از دستگاه، با قدرت یکدست و باانسجام به انجام کار می‌پردازند.

تعداد موچین‌ها: مدل‌های مختلف اپیلاتور دارای تعداد موچین متفاوت است که این امر قیمت اپیلاتور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هرچه تعداد موچین‌ها بیشتر باشد، زمان کمتری برای انجام کار نیاز است. باید بدانید که اگر دستگاهی با تعداد موچین کمتر باشد به‌معنای بی‌کیفیت بودن آن نیست.

وجود سری‌های مختلف: به‌طور کلی تمام مدل‌های مختلف اپیلاتورها دارای دو سری کوچک و بزرگ هستند. سری کوچک برای مناطق حساس‌تر و کم موتر بدن استفاده می‌شود و سری بزرگ برای قسمت‌های پرمو بدن مناسب است. اما در برخی مدل‌ها سری‌های مختلف جانبی مانند سری شیو، سری ماساژور، سری سنگ‌پا و… نیز وجود دارد. در صورتی که می‌خواهید از این سری‌ها بهره ببرید بهتر است دفترچه راهنمای استفاده اپیلاتور را مطالعه کنید و سپس به استفاده از آن‌ها بپردازید.

اپیلاتور مرطوب یا خشک: قابلیت استفاده از اپیلاتور با پوست خیس و در حمام برای برخی مدل‌ها وجود دارد. علت رغبت زیاد افراد در استفاده از اپیلاتور مرطوب به این دلیل است که منافذ پوست در حمام بازتر است و کندن مو راحت‌تر و با درد کمتری انجام می‌شود. همچنین حساسیت و التهاب پوستی کمتری را ایجاد می‌کنند.
نکته مهم در استفاده از این نوع اپیلاتورها این است که به دلیل خیس بودن بدن و خوابیدن موها روی سطح پوست ممکن است انجام کار به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. این نوع اپیلاتورها ضدآب و شارژی هستند. اپیلاتور خشک نیز به‌گونه‌ای‌ست که فقط بر روی پوست خشک استفاده می‌شود. با توجه به علاقه و نیاز خود می‌توانید یکی از این دو مدل را انتخاب و خریداری کنید.

نحوه نگهداری و راهنمای استفاده اپیلاتور

استفاده از دستگاه اپیلاتور به‌منظور حذف موقت موهای زائد بسیار طرفدار دارد. از مزیت‌های این دستگاه استفاده آسان از آن است به‌گونه‌ای که هرکسی می‌تواند به‌راحتی از آن استفاده کرده و برای استفاده از آن نیازی به مراجعه به مراکز زیبایی نیست. سهولت در استفاده از این دستگاه به این معنی نیست که نیازی به مراجعه به راهنمای استفاده اپیلاتور نباشد. برای استفاده صحیح و کاربردی و افزایش طول عمر دستگاه توصیه می‌شود به نکات زیر در استفاده از اپیلاتور دقت کنید.

 • بهتر است به‌هنگام خرید دستگاه، به قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن دقت کنید تا دستگاهی دلخواه و مناسب با ویژگی‌های پوستی خود تهیه کنید.
 • در شروع استفاده از دستگاه، بهتر است از قسمت‌های از بدن با پوست ضخیم‌تر شروع کنید. با این کار نوعی سری خفیف ایجاد شده و درد دیگر نواحی کمتر می‌شود.
 • بهترین زمان استفاده از دستگاه، عصر می‌باشد، به این دلیل که التهاب پوستی ایجاد شده تا شروع روز بعد کاهش می‌یابد.
 • بهتر است دستگاه را به‌آرامی و با زاویه‌ای مایل، روی پوست خود حرکت دهید.
 • دستگاه را با زاویه ۷۵ تا ۸۰ درجه روی پوست خود حرکت دهید.
 • قبل از استفاده از اپیلاتور، از کرم یا لوسیون استفاده نکنید. بهتر است پوست کاملا تمیز باشد.
 • هنگام استفاده از دستگاه پوست خود را بکشید. با این‌کار هم موها بهتر کنده شده و هم درد کمتری را احساس می‌کنید.
 • بعد از اتمام کار، حتما از مرطوب کننده‌های ملایم استفاده کنید. این کار التهاب پوستی ناشی از کندن موها را کم می‌کند.
 • باید بدانید که دستگاه اپیلاتور یک وسیله شخصی است و حتی نزدیک‌ترین افراد به شما نیز نباید از دستگاه شما استفاده کنند.
 • توصیه می‌شود بعد از هربار استفاده، دستگاه را با محلول‌های ضدعفونی کننده مانند الکل، به‌خوبی تمیز کنید.
 • منافذ پوست بعد از حمام بازتر بوده و کندن موها با راحتی بیشتر و درد کمتری انجام می‌شود. بهتر است بعد از حمام از دستگاه اپیلاتور خود استفاده کنید.
 • برای نواحی مختلف بدن با حساسیت‌ها و ضخامت مو متفاوت، بهتر است از سرعت مناسب چرخش دستگاه استفاده کنید. برای آگاهی از سرعت مناسب دستگاه، راهنمای استفاده اپیلاتور را مطالعه کنید.
 • بعد از استفاده از دستگاه، سلول‌های مرده و انواع باکتری‌ها روی آن باقی می‌ماند. حتما بعد از استفاده آن را کاملا تمیز کنید.

سوالات متداول در استفاده از اپیلاتور

در استفاده از دستگاه اپیلاتور، ممکن است سوالات و نگرانی‌های ایجاد شود. غالب این سوالات ناشی از بروز مشکلات متداول در استفاده از این دستگاه است که ممکن است برای بیشتر افراد پیش‌آمده باشد. در ادامه برخی از مهم‌ترین این سوالات را در راهنمای استفاده اپیلاتور مطرح کرده و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

 • استفاده از اپیلاتور تیرگی پوست و موی زیرپوستی ایجاد می‌کند؟

پوست انسان پر از رنگدانه‌هایی‌ست که تراکم آن‌ها رنگ پوست بدن را مشخص می‌کند. ایجاد التهاب و حساسیت‌های پوستی ممکن است باعث تحریک این رنگدانه‌ها شود. در افراد با پوست تیره‌تر احتمال تحریک سلول‌های رنگدانه بیشتر است.

دستگاه اپیلاتور، به خودی خود باعث تغییر رنگ پوست و تیره‌شدن آن نمی‌شود اما در صورتی که به راهنمای استفاده اپیلاتور دقت نشود و در استفاده از دستگاه به نکات مطرح شده توجه نشود، امکان ایجاد تحریک رنگدانه‌ها و تیره شدن پوست بالا می‌رود. این امر در افراد با پوست گندمی و تیره و در قسمت‌های حساس‌تر بدن بیشتر رخ می‌دهد.

به‌دلیل کنده شدن موها از ریشه با استفاده از دستگاه اپیلاتور، هنگام رویش مجدد مو، ممکن است مو در زیر سطح پوست رشد کرده و خارج نشود. حرکت نادرست و نامناسب دستگاه روی پوست هنگام استفاده از آن، یکی از رایج‌ترین علت‌های بروز این مشکل است. این امر می‌تواند باعث آسیب رساندن به فولیکول مو شده و در نتیجه آن، مو در جهت نادرست و غیرطبیعی خود رشد کند.

توصیه می‌شود حین اصلاح با استفاده از دستگاه اپیلاتور، حرکات ثابت، منظم و یکدستی را روی پوست ایجاد کنید و در خلاف جهت رشد مو به انجام کار بپردازید. از دیگر توصیه‌ها برای جلوگیری از ایجاد موی زیرپوستی بعد از استفاده از دستگاه اپیلاتور، استفاده از کرم‌های لایه‌بردار ملایم است. با استفاده از لایه‌بردارها سلول‌های مرده پوست از بین رفته و منافذ برای خروج موهای رشد کرده باز می‌مانند.

 • دستگاه اپیلاتور را برای تمام قسمت‌های بدن می‌توان استفاده کرد؟

با توجه به مدل اپیلاتور و سری‌های مختلف آن، می‌توان از این دستگاه برای تمیز کردن تمام قسمت‌های بدن استفاده کرد. بهتر است برای صورت از سری‌های ظریف‌تر با تعداد موچین کمتر و برای قسمت‌های بدن با تراکم و ضخامت موی بیشتر از سری‌هایی با تعداد موچین بیشتر استفاده کنید.

 • تاثیرات استفاده از دستگاه اپیلاتور تا چه مدت ماندگار است؟

همانطور که اشاره شد، دستگاه اپیلاتور به حذف موقت موهای اضافی بدن می‌پردازد و این به معنی رشد مجدد موهای بدن است. نتایج استفاده از دستگاه با توجه به ویژگی‌های پوستی فرد، ضخامت مو و استحکام ریشه مو بین ۲ الی ۴ هفته متغیر است.

از تاثیرات مثبت استفاده از این روش برای تمیز کردن سطح پوست از موهای اضافی، نازک‌تر شدن مو و ضعیف‌تر شدن ریشه مو در استفاده مداوم از این دستگاه است. به‌تدریج روند رشد موها کندتر از قبل شده و ممکن است فولیکول مو برای همیشه از بین رفته و رشد مجدد مو متوقف شود.

برای قسمت‌های بدن با تراکم و ضخامت موی بیشتر از سری‌هایی با تعداد موچین بیشتر استفاده کنید.

برای قسمت‌های بدن با تراکم و ضخامت موی بیشتر از سری‌هایی با تعداد موچین بیشتر استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن اپیلاتور

برای تمیز کردن دستگاه اپیلاتور حتما به راهنمای استفاده اپیلاتور مراجعه کنید. برای تمیز کردن دستگاه، ابتدا سرپوش آن را تمیز کنید. زیرا به‌صورت مستقیم با پوست در ارتباط است و سلول‌های مرده روی این قسمت جمع می‌شوند. سرپوش و دیگر قسمت‌های دستگاه را با یک برس نرم و یا مسواک کاملا تمیز کنید. برای خارج کردن موهای گیر کرده در قسمت‌های مختلف، می‌توانید از هوای فشرده استفاده کنید.

سرپوش را از دستگاه جدا کنید و با الکل و مواد شوینده مناسب و با فشارآب زیاد بشویید. سرپوش را کاملا خشک کرده و در جای خود قرار دهید. توصیه می‌شود این کار را بعد از هر بار استفاده از دستگاه انجام دهید. با استفاده صحیح و تمیز نگه داشتن دستگاه، عمر استفاده از آن را بالا ببرید.

نظافت بدن و پاک کردن سطح پوست از موهای اضافی، بویژه در بین بانوان بسیار مهم است. برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. استفاده از تیغ، انواع موم و کرم‌های موبر از انواع آن است. در میان انواع روش‌های حذف موهای زائد، استفاده از دستگاه اپیلاتور بسیار رایج و پرطرفدار است. این دستگاه با مزیت‌های زیاد، امکان استفاده در هر زمان و در دفعات زیاد را برای افراد فراهم کرده است. در این مقاله به بررسی راهنمای استفاده اپیلاتور، کاربردها و نحوه نگهداری آن پرداختیم.

منبع +

راهنمای خرید اپیلاتور

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *