راهنمای استفاده اتو مو

راهنمای استفاده اتو مو: نکات مهم و حساس در روش استفاده از اتو مو برای موهای مختلف

حالت‌دادن موها با استفاده از اتو مو، یکی از پرطرفدارترین و ساده‌ترین روش‌هایی است که برای آرایش مو از آن استفاده می‌شود. با اتو مو می‌توانید موهایتان را هر زمان که بخواهید، بدون نیاز به آرایشگاه و صرف هزینه جذاب و زیبا کنید و در کوتاه‌ترین زمان، موهای متفاوتی داشته باشید. به شرطی که بدانید چگونه از دستگاه استفاده کنید و چه اقداماتی انجام دهید تا به موهایتان شآسیب نرسد. یک راهنمای استفاده اتو مو باید شما بگوید قبل، حین و بعد از انجام اتو مو چه‌کارهایی انجام دهید.

راهنمای استفاده اتو مو

اتو مو یک لوازم برقی آرایشی با دو صفحه بلند است که این صفحات به سرعت گرم می‌شوند و به واسطه حرارتی که دارند، موها را درسریع‌ترین زمان تغییر حالت می‌دهند. این تغییر حالت می‌تواند سه مدل باشد. حالت اول، صاف و براق کردن، حالت دوم، فر و مجعد کردن و حالت سوم چین‌دار کردن یا موج انداختن مو است. اتو موها می‌توانند یک منظوره یا چند منظوره باشند. یک منظوره برای یکی از این سه حالت ساخته شده است و چندمنظوره برای هر سه حالت می‌تواند استفاده شود.

برای یک اتوکشی سریع و راحت و بی‌نقص، راهنمای استفاده اتو مو را با دقت مطالعه کنید.

برای یک اتوکشی سریع و راحت و بی‌نقص، راهنمای استفاده اتو مو را با دقت مطالعه کنید.

اتو موها، از نظر شکل لبه‌ صفحات هم می‌توانند یک منظوره یا چند منظوره تلقی ‌شوند. یعنی اتوهای لبه‌ تیز و تخت، مناسب صاف کردن یا موج انداختن و اتوهای لبه گرد، علاوه بر صاف کردن، مناسب برای فر کردن و حالت دادن موها هم هستند. پس اتوهای لبه‌گرد، یک ابزار چندمنظوره و اتوهای لبه تخت یک منظوره محسوب می‌شوند.

اتو موها همچنین، بسته به جنس صفحات‌شان، تاثیر متفاوتی بر روی موها دارند که به سه دسته سرامیکی، تیتانیوم و تورمالین تقسیم می‌شوند. هر چند در راهنمای خرید اتو مو به تفصیل هر کدام را بررسی کرده ایم اما در ادامه اشاره‌ای خواهیم کرد.

انواع اتو مو

اتو موهای سرامیکی به‌سرعت گرم شده و چون حرارت‌دهی در تمامی صفحات دستگاه یکنواخت است، به موها آسیب نمی‌زنند و برای انواع موها از جمله موهای آسیب دیده، شکننده، مجعد و نازک بسیار مناسب هستند.

با اتوهای سرامیکی احتمال سوزاندن موها کمتر بوده و مناسب مصرف خانگی و سالن‌های آرایشی می‌باشند و از لحاظ قیمت ارزان‌تر از دو مدل تیتانیوم و تورمالین هستند. البته، نیاز به مراقبت بیشتری هم دارند؛ چون شکننده هستند و امکان دارد در اثر ضربه یا سقوط تَرَک بخورند.

اتو موهای تیتانیوم در مقایسه با اتو موهای سرامیکی سریع‌ترگرم می‌شوند (کمتر از ۳۰ ثانیه)، حرارت ‌دهی بالاتری هم دارند و با داوم‌تر هستند. اما به دلیل اینکه موها با حرارت زیاد و سریع حالت می‌گیرند و فرم موها هم ماندگاری بیشتری پیدا می‌کنند، مناسب موهای ضخیم، پرپشت و محکم است و برای موهای نازک و شکننده گزینه چندان مناسبی نیست.

خرید اتو مو

ضمن اینکه اگر از این مدل اتو موها به‌درستی استفاده نشوند یا حرفه‌ای نباشید و اتو مدت زیادی روی موها قرار بگیرد، موجب آسیب‌دیدگی موها و اصطلاحاً سوختگی آن‌ها می‌شود. به همین جهت، بیشتر مناسب سالن‌های آرایشگاهی و افراد حرفه‌ای است.

اتو موهای تورمالین نسبت به صفحات سرامیکی سریع‌تر و نسبت به صفحات تیتانیومی آهسته‌تر گرم می‌شود و از لحاظ حرارت‌دهی یکنواخت بر روی صفحات، توزیع بالاتری در مقایسه با صفحات تیتانیومی دارد.

صفحات تورمالین، به دلیل اینکه آرام آرام گرم می‌شوند، حرارت را در خود نگه می‌دارد و به جای خشک و وز کردن مو، آن‌را براق و خوش‌حالت می‌کند و باعث بسته‌شدن فولیکول‌های مو و درنتیجه باعث کاهش احتمال آسیب‌دیدن موهای ضعیف بر اثر اتوکشی‌های مکرر می‌شود. برای موهای آسیب‌دیده و مجعد گزینه مناسبی است. اتوهای تورمالین نسبت به صفحات سرامیکی، تخصصی‌ و گران‌تر است، اما برای هر دو مصرف خانگی و سالن‌های آرایشی کاربرد دارد.

نصب و راه اندازی دستگاه در راهنمای استفاده اتو مو

دستگاه اتو مو مانند سایر لوازم‌های برقی، یک بروشور یا دفترچه راهنمای نصب و راه‌اندازی دارد که اغلب داخل جعبه دستگاه قرار شده که باید قبل از استفاده، آن را دقیق بخوانید تا با مشخصات و ویژگی‌های دستگاه خریداری شده آشنا شوید و بدانید از دستگاه خود چگونه محافظت کنید تا دچار مشکل نشود.

برای اتوکشی مو لازم است که اقداماتی را قدم به قدم انجام دهید تا به بهترین شکل، موهایتان را حالت دهید. این اقدامات شامل سه بخش است: راهنمای قبل از استفاده، راهنمای حین استفاده اتو مو و در آخر راهنمای استفاده اتو مو بعد از پایان اتو کردن موها.

راهنمای استفاده اتو مو قبل از هر بار استفاده

از آنجایی که قبل از خرید دستگاه، با مطالعه راهنمای خرید اتو مو شناختی نسبت به جنس موهایتان و انتظاراتتان از یک اتو مو کسب کردید، پس طبیعتا خرید شما متناسب با نوع موها و نیازهایتان از یک اتو مو بوده است که به آن نمی‌پردازیم. اما در راهنمای استفاده اتو مو نیاز است که به شما بگوییم قبل از هر بار استفاده از دستگاه چه اقداماتی انجام دهید تا یک اتوکشی ایمن داشته باشید.

 • شست‌و شوی موها

برای یک اتو کشی اثربخش نیاز است که موهای شما عاری از هرگونه آلودگی، تعریق و چسبندگی حاصل از چربی و کثیفی مو باشد. پس اولین قدم قبل از هر چیز، شست‌وشوی مو و آماده کردن آن برای یک اتوکشی پرحرارت است. با این کار، موهای شما تمیز و در زمان اتوکشی نرم‌تر و درخشان‌تر می‌شود.

بهتر است از شامپوهای درخشان‌کننده و نرم کننده استفاده کنید یا در کنار شامپوی همیشگی‌تان، از محصولات نرم کننده‌ و ماسک‌های مناسب با جنس موهایتان استفاده کنید تا موهای شما به خوبی آماده شود.

 • استفاده از محصولات محافظت‌کننده مو در برابر حرارت

بعد از آبکشی موها و خروج از حمام، لازم است که آن‌ها را خشک کنید و آب اضافی را با حوله بگیرید و سپس از یک محصول محافظت‌کننده مو در برابر حرارت استفاده کنید تا موهای شما دچار آسیب یا مو خوره نشود.

برای استفاده از محافظت کننده مو، نیازی به خشک بودن کامل موها نیست و همین که موهای شما نسبتا مرطوب باشد، کافی است. زیرا موهای خیس، به شما امکان را می‌دهد که محصول محافظت‌کننده مو را به‌طور یکنواخت در اطراف موهای خود پخش کنید و ماساژ بدهید.

محافظت‌کننده‌های مو شامل سرم‌های دوفاز، کریستال مو، سرم‌های کراتین مو، روغن آرگان و سایر محصولاتی از این قبیل است. این مرحله برای کسانی که موهای شکننده و نازک یا موهای خشک و وز دارند، ضروری و تاثیرگذار است و به صاف و نرم شدن موهایتان، هم در شانه زدن و هم در اتوکشیدن کمک می‌کند.

 • شانه زدن و خشک کردن کامل موها

پس از استفاده از محصول محافظت‌کننده، موهای خود را با یک شانه دندانه پهن شانه کنید تا گره‌های داخل مو باز شود و درهم ریختگی نداشته باشد. بعد از آن اگر هنوز موهایتان نم‌دار است، صبر کنید تا کاملا خشک شود. چون اتوکشی موهای خیس هم به رطوبت طبیعی موها و هم به دستگاه‌تان آسیب می‌زند.

بهتر است اگر برای خشک شدن موهایتان عجله دارید، از سشوار استفاده کنید. سشوار را روی درجه حرارت کم تنظیم کنید و با فاصله از ریشه‌ها بگیرید. توجه کنید که از سشوار فقط برای خشک کردن موها استفاده کنید و نیازی به صاف کردن موهایتان نیست.

اتوی داغ را روی عایق حرارتی قرار دهید.

اتوی داغ را روی عایق حرارتی قرار دهید.

راهنمای قدم به قدم استفاده از دستگاه و بررسی حالت‌های مختلف دستگاه

بعد از خشک شدن کامل موها، زمان اتوکشی فرا می‌رسد. لازم است اقداماتی را قدم به قدم انجام دهید تا به بهترین شکل، موهایتان را حالت دهید. در این قسمت از راهنمای استفاده اتو مو، به شما می‌گوییم که چه اقداماتی انجام دهید.

 • روشن کردن دستگاه و تنظیم درجه حرارت

برای استفاده از دستگاه اتو مو، لازم است که اتو را به برق بزنید و کلید «روشن» را فشار دهید. در نزدیکی همین کلید، یک قسمت تنظیم‌کننده حرارت هم وجود دارد که می‌توانید میزان حرارت دلخواه‌تان را تنظیم و در صفحه نمایشگر، میزان حرارت را مشاهده کنید.

برای تنظیم درجه حرارت حتما، اتو مو را روی دمای مناسب موهای خود تنظیم کنید. هر چه موهای شما ضخیم‌تر و مجعد باشد، دمای بالاتر و هر چه موها شکننده‌تر و نازک‌تر باشد، لازم است که درجه حرارت پایین‌تری انتخاب کنید که موهایتان آسیب نبیند.

 • تقسیم‌بندی موها

برای اتوکشی، موهای خود را به چندین قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را جداگانه اتو بکشید. تعداد قسمت‌های جداشده به ضخامت موهای شما بستگی دارد. راهنمای استفاده اتو مو پیشنهاد می‌کند که قطر هر دسته موی جداشده، بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر باشد تا به‌راحتی از صفحات اتو مو عبور کنند. برای تقسیم‌بندی موهای متوسط و بلند می‌توانید از ‌دو ‌روش استفاده کنید.

 • روش اول اینکه قسمتی که می‌خواهید اتو شود را باز کنید و قسمت‌های دیگر که هنوز اتو نشده‌اند را به صورت جداگانه با کلیپس یا گیره کوچک ببندید و سپس هر قسمت را جداگانه اتو بکشید.
 • روش دوم اینکه تمام قسمت‌هایی که هنوز اتو نشده را به سمت بالا یا پشت سرتان کلیپس کنید. سپس هر قسمت را که قرار است اتو بزنید، جداگانه جلوی شانه‌هایتان باز کرده و با اتو حالت دهید.

برای تقسیم‌بندی موهای کوتاه هم از روش زیر استفاده کنید.

 • موها را به سه بخش تقسیم کنید.
 • بخش بالا که موهای جلوی سر را شامل می‌شود.
 • بخش میانی که موهای قسمت بالاتر از گوش‌ها را پشامل می‌شود.
 • بخش پایینی که موهای قسمت پایین‌تر از گوش، پشت سر و گردن را پوشش می‌دهد.

 

 • نحوه اتوکشی صحیح مو

ابتدا، دسته‌ای‌که جدا کرده‌اید را بین دو صفحه اتو مو و در نزدیکی یک سانتی‌متری ریشه‌ها قرار دهید تا موجب سوختگی ریشه‌ها و پوست سرتان نشود.

سپس، دو صفحه اتو را محکم ببندید تا گرمای دو طرف صفحات، موها را لمس کند و موهایتان بین اتو مو قرار بگیرد. البته اتو مو را آن‌قدر محکم نبندید که خطِ اتو روی موهایتان بیافتد. درواقع، حرکت دست‌تان باید آرام و بدون کشیدن موها، از سمت ریشه‌ها‌ به طرف پایین مو باشد.

برای چین‌دار کردن و موج انداختن موها هم به همین صورت اتوکشی کنید، با این تفاوت که قسمت جدا شده موها را بین دو صفحه‌ای که مخصوص موج انداختن است قرار داده و حرکت دست‌تان به‌صورت پله‌ای و همان‌قدر آرام و بدون کشیدگی مو، از سمت ریشه‌ها تا انتهای موها باشد.

اگر هم بخواهید موهایتان را فر و مجعد کنید، دسته‌ای که برای اتو کشیدن جدا کرده‌‌اید را دور صفحه اتو بپیچید، سپس دو صفحه اتو را محکم ببندید و مدتی در همان حالت (بین ۲ تا ۵ ثانیه) نگه دارید. به این ترتیب می‌توانید فرهای دلبرانه‌ای ایجاد کنید.

در نهایت، بعد از اینکه اتوکشی یک قسمت تمام شد، آن را کنار گذاشته و قسمت دیگری را از دسته‌بندی خارج کنید و طبق همین مراحل اتو بکشید. اگر موهایی که داخل کلیپس یا گیره دسته‌بندی کردید به‌هم ریختگی داشت، لازم است که قبل از اتو کشی، آن را شانه کنید تا گره نداشته باشد.

راهنمای استفاده اتو مو توصیه می‌کند که برای اتوکشی منظم، بهتر است که از یک سمت از سرتان شروع کنید و مراحل اتو کشیدن را برای تمام قسمت‌های آن سمت مو انجام دهید و سپس به قسمت دیگری بروید. در این حالت جدا نگه داشتن موهای اتو شده از موهای اتو نشده آسان‌تر است.

راهنمای استفاده اتو مو بعد از هر بار استفاده

بعد از اتو کشی کامل موها، لازم است که هم دستگاه را به شکل صحیح از برق خارج کنید و هم موهایتان را مراقبت کنید تا حالت خود را برای مدت زمان زیادی حفظ کند. در این مرحله، راهنمای استفاده اتو موارد زیر را توصیه می‌کند.

 • خاموش کردن دستگاه

هر زمان که کارتان با اتو مو به پایان رسید، ابتدا درجه حرارت دستگاه را روی کمترین درجه تنظیم کنید و با فشار دادن کلید «خاموش» آن را خاموش کنید. سپس، از برق خارج کرده و در گوشه‌ای قرار دهید تا کاملا خنک شود. این کار، از خطر آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند.

 • استفاده از محصولات مراقبتی و محافظت کننده

بعد از اینکه اتو کشی موهایتان تمام شد، از یک اسپری تثبیت‌کننده یا محصولاتی همانند آن استفاده کنید که علاوه بر حفظ حالت موهایتان، هم درخشندگی موها را بیشتر کند و هم از وز شدن آن‌ها جلوگیری شود. البته اگر موهایتان شکننده و مستعد وِز شدن است، بلافاصله بعد از صاف کردن یا حالت دادن هر قسمت، این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید که این مرحله را قبل از اتو کشیدن موها انجام ندهید؛ ممکن است روی فرایند آن اثر عکس بگذارد و باعث آسیب رسیدن به موها یا دستگاه اتو مو شود.

بایدها و نبایدهای راهنمای استفاده اتو مو

 • در مکان‌های خیس و مرطوب همانند حمام از اتو مو استفاده نکنید.
 • قبل از استفاده از اتو مو، مطمئن شوید که موهایتان تمیز و عاری از هر گونه آلودگی، رطوبت، درهم ریختگی و پریشانی است.
 • بهتر است قبل از تنظیم درجه حرارت دستگاه، دفترچه راهنمای استفاده اتو مو را مطالعه کنید. ممکن است در هر دستگاهی درجه حرارت متناسب با موها، متفاوت باشد.
 • به خاطر داشته باشید که هنگام تقسیم‌بندی موها، دسته‌های مو را محکم نپیچانید. کافی است که با یک گیره یا کلیپس کوچک، آن‌ها را بالا نگه دارید تا بتوانید لایه‌های دیگر را اتو بکشید.
 • بهتر است از دسته‌بندی‌های کوچک و زیرین مو شروع به اتو کشیدن کنید.
 • فاصله‌ای که بین اتو مو و ریشه مو ایجاد می‌کنید، می‌تواند برای کسانی‌که موهای صاف دارند، کمی بیشتر هم باشد (تا ۲ سانتی‌متر)، اما برای کسانی‌که موهای فر و مجعد دارند، همان فاصله یک سانتی‌متری رعایت شود تا ریشه‌های آن‌ها فر و مجعد نماند.
 • اگر موهای مجعد و وز شده‌ای دارید، همزمان با اتوکشی موها از یک شانه دندانه ریز استفاده کنید. به این صورت که شانه را نیم‌سانت پایین‌تر از اتو مو قرار داده و همزمان باهم به سمت پایین بیاورید.
 • توجه داشته باشید که در هر سه حالت اتوکشی، اتو مو را برای مدت زمان طولانی روی یک قسمت از موها نگه ندارید؛ چون این کار باعث خط افتادگی روی موهایتان می‌شود.
 • بسته به ضخامت موهایتان، ممکن است با یک‌بار اتو کشی موهایتان حالت بگیرد، و ممکن است مجبور شوید دو یا سه بار هر قسمت را اتو کنید. راهنمای استفاده اتو مو توصیه می‌کند که به‌جای اتوکشی مکرر، درجه حرارت اتو را بالاتر ببرید که هر قسمت از موهایتان را یک‌بار اتو بکشید؛ چون اتوکشی مکرر روی یک قسمت، به موهایتان آسیب می‌رساند. بنابراین، با تنظیم درجه حرارت اتو مو می‌توانید میزان حالت گرفتن موهایتان را تعیین کنید.
 • در حین اتو کشی، بلند شدن بخار از موهایتان یک امر عادی است؛ بخار در نتیجه تماس حرارت صفحه با رطوبت باقی مانده روی موهایتان ایجاد می‌شود. اما، اگر بوی سوختگی مو را حس کردید، سریع حرارت اتو را کم کنید.
 • در حین اتو کشی، به موهایتان دست نزنید؛ چون هم باعث ایجاد الکتریسته مو و وزشدگی آن می‌شود و هم چربی دست‌تان به موها منتقل می‌شود.

عیب‌یابی و تعمیر دستگاه

در حین استفاده از اتو مو، در صورت بروز هرگونه نقص در عملکرد آن، دستگاه را خاموش کرده و از پریز برق خارج کنید و اجازه دهید تا خنک شود. سپس، آن را برای تعمیر، به نمایندگی‌های مجاز خدمات محصول برگردانید. هیچ تعمیری نباید توسط مصرف‌کننده و فرد غیر متخصص انجام شود.

درجه حرارت مناسب برای موی خود را انتخاب کنید تا هم موهایتان دچار سوختگی نشود و به خوبی صاف شوند.

درجه حرارت مناسب برای موی خود را انتخاب کنید تا هم موهایتان دچار سوختگی نشود و به خوبی صاف شوند.

نحوه تمیز کردن اتو مو

اگر اتو موی شما نیاز به تمیز کردن دارد، حتما در زمانی باشد که دستگاه به پریز برق وصل نباشد و در زمان خاموشی و خنک بودن دستگاه این کار را انجام دهید. نحوه تمیز کردن دستگاه شامل پاک کردن قسمت خارجی و صفحات دستگاه با یک پارچه نرم و نظیف است. به یاد داشته باشید که موقع تمیز کردن دستگاه، دفترچه راهنمای استفاده اتو موی را مطالعه کنید که بدانید چه مواد پاک کننده‌ای متناسب با جنس دستگاه‌تان است.

به طور کلی به هیچ عنوان از مواد ساینده و اسیدی مانند سیم ظرفشویی و اسکاچ زبر و وایتکس و امثال آن‌ها استفاده نکنید.

نکات ایمنی راهنمای استفاده اتو مو

 • در هنگام اتوکشیدن، دستگاه گرم شده را مستقیما روی هر سطحی رها نکنید؛ بهتر است یک کاور عایق حرارت، زیر اتو موی خود داشته باشید که زمان توقف کار، دستگاه را روی آن قرار دهید تا خطری به دنبال نداشته باشد.
 • زمانی‌که اتوکشی موها، نزدیک گوش‌ و گردن انجام می‌شود، مراقب باشید که این نواحی را نسوزانید.
 • اگر دستگاه اتو موی شما سیستم خاموشی خودکار ندارد، همیشه پس از استفاده، از خاموش شدن آن مطمئن شوید تا منجر به سوختگی دستگاه یا وسایل اطراف نشود.
 • اگر دستگاه اتو موی شما قفل ایمنی حرارت ندارد، حواستان باشد که در حین اتو شی مو، دست‌تان به کلیدهای تنظیم دما برخورد نکند.
 • اگر سطوح گرم شده‌ اتو موی شما به هر دلیلی خیس و مرطوب شد، سریعا دستگاه را خاموش کنید.
 • در حین استفاده از دستگاه، محل اتصال سیم را نکشید و سیم را همواره از سطوح گرم شده دور نگه دارید.
 • دستگاه گرم شده را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
 • پس از خاموش کردن اتو مو، حتما آن را از برق خارج کنید.
 • پس از خاموش کردن اتو مو، از کشیدن، چرخاندن و پیچاندن سیم به دور دستگاه خودداری کنید. با استفاده از یک بست کوچک، سیم جمع‌شده را ببندید تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • پس از خاموش کردن اتو مو، دستگاه را در جایی که ممکن است بیفتد یا سیم آن کشیده شود، قرار ندهید.
 • از اتو کردن روزانه موهایتان خودداری کنید؛ چون به مرور زمان موجب آسیب‌دیدگی موها، کدر شدن موها، مو خوره و سوختگی می‌شود. توصیه می‌شود که از اتو مو هرچند وقت یک‌بار و بافاصله زمانی‌ استفاده شود.

آنچه در رابطه با معرفی مختصر دستگاه اتو مو، انواع و کاربردهای آن، راهنمای نصب و راه‌اندازی و استفاده اتو مو (قبل، هنگام استفاده و بعد از استفاده) عنوان شد، همگی راهنمای استفاده اتو مو هستند تا شما بدانید قدم به قدم چه مراحلی را انجام دهید تا به بهترین شکل، موهایتان را حالت دهید و از زیبایی آن لذت ببرید.

به عبارت دیگر، شست‌و شوی موها، استفاده از محصولات محافظت‌کننده مو، نحوه شانه‌زدن، چگونگی تنظیم درجه حرارت دستگاه، تقسیم‌بندی موها، نحوه صحیح اتو کشیدن موها، بایدها و نبایدها، نکات ایمنی و موارد دیگر، همگی بیانگر پارامترهایی هستند که به شما آموزش دهند چگونه مثل یک آرایشگر ماهر موهایتان را خوش حالت و زیبا کنید که آسیب نبیند. در عین حال، چگونه از دستگاه اتو موی خود به‌درستی استفاده و مراقبت کنید تا دچار مشکل نشود.

علاوه بر نکات راهنمای استفاده اتو مو می‌توانید از تجربه آرایشگرها هم استفاده کنید که اگر تجربه‌ای در این رابطه دارند، با شما مطرح کنند و بگویند که ازنظر آن‌ها بایدها و نبایدهای استفاده از اتو مو چه چیزهای دیگری می‌تواند باشد.

منبع +++

راهنمای خرید اتو مو

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.