راهنمای استفاده عصاره گیر

راهنمای استفاده عصاره گیر: آموزش استفاده از ویژگی‌های منحصربفرد انواع عصاره گیر

انسان‌ها در طول تاریخ، به بالابردن کیفیت و ایجاد تنوع در تغذیه خود توجه داشته‌اند. امروزه این موضوع با سرعت و تنوع بیشتری اتفاق می‌افتد، چراکه با پیشرفت روزافزون ابزارها و دستگاه‌های مختلف تهیه غذا و مواد خوراکی، این‌کار به شدت آسان شده است. از جمله دستگاه‌های کاربردی و پرطرفدار خانگی، می‌توان به انواع مدل‌های عصاره گیر اشاره کرد. با تکیه‌ بر راهنمای استفاده عصاره گیر، می‌توان آبمیوه‌ها و عصاره‌های تازه و سالمی از انواع میوه‌ها و سبزیجات را تهیه کرد و از نوشیدن آن‌ها لذت برد. علاوه‌بر لذت نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی، بسیاری از افراد هستند که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند و از خوردن میو‌ه‌ها و سبزیجات محروم هستند. آبمیوه‌های طبیعی خانگی راهی‌ است که می‌توان با استفاده از آن، مشکلات گوارشی ناشی از مصرف میوه‌ها را کم کرده و از خواص و ویتامین انواع میوه‌ها نیز برای سلامتی بدن بهره برد. در این مقاله سعی داریم به بررسی نحوه استفاده، مزایا و معایب و بایدها و نبایدهای استفاده از دستگاه عصاره گیر بپردازیم.

راهنمای استفاده عصاره گیر

دستگاه عصاره گیر در واقع نسل سوم از انواع آبمیوه‌گیری‌هاست که با به‌روزرسانی قابلیت‌های خود، در جهت رفع معایب مدل‌ها و نسل‌های قبل از خود بوده است. موتور دستگاه عصاره گیر پرقدرت‌تر از دیگر مدل‌هاست. این درحالی‌ست که مدل‌های قبلی با موتور پرسرعت کار می‌کنند اما در دستگاه جدید سرعت موتور کمتر و قدرت آن بیشتر شده است. شکل ظاهری تیغه‌ها مارپیچی است. نحوه کار دستگاه با توجه به راهنمای استفاده عصاره گیر به‌گونه‌ای‌ است که با چرخش تیغه‌ها و غلطک متحرک روی همدیگر، میوه‌ها له می‌شود و آب ‌میوه به‌صورت کامل و از مسیری مشخص خارج می‌شود.

دستگاه عصاره گیر در واقع نسل سوم از انواع آبمیوه‌گیری‌هاست.

دستگاه عصاره گیر در واقع نسل سوم از انواع آبمیوه‌گیری‌هاست.

گفته می‌شود که عصاره گیرها با تکنیک پرس سرد کار می‌کنند و حتی به آن‌ها آبمیوه‌گیری پرس سرد می‌گویند. در این تکنیک به‌منظور انجام آبگیری و عصاره گیری از نیروی فشار به جای عمل خردکردن میوه‌ها استفاده می‌شود. به این شکل آب میوه‌ها با له و پرس شدن خارج می‌شود.

میزان آبمیوه بدست‌آمده، غلظت آبمیوه و حفظ مواد مغذی میوه‌ها در روش پرس سرد بسیار بالاتر و باکیفیت‌تر از دستگاه‌های مشابه است. این دستگاه به‌دلیل سرعت پایین عملکرد، دارای صدای کمتری حین استفاده است. همچنین سرعت پایین باعث ایجاد حرارت کمتری شده و خواص میوه‌ها و موادمغذی آن‌ها را بهتر و بیشتر حفظ می‌کنند.

راهنمای استفاده عصاره گیر، نحوه کار این دستگاه را به‌طور کامل بیان کرده و کاربر را در جهت استفاده درست از این دستگاه راهنمایی می‌کند. دستگاه عصاره گیر علاوه بر گرفتن عصاره و آب میوه‌ها و سبزیجات، مقداری از پالپ آن را نیز حفظ می‌کند که این امر باعث بالارفتن غلظت آبمیوه شده و همچنین ویتامین‌ها و آنزیم‌های بیشتری را در خود حفظ می‌کند.

خرید عصاره گیر

مزایا و معایب عصاره گیر

دستگاه عصاره گیر یا همان آبمیوه‌گیری پرس سرد، باتوجه به سازوکار متفاوت نسبت به نسل‌های قبل از خود، مزایای زیادی را برای استفاده‌کنندگان از این دستگاه، ایجاد کرده است. البته این بدان معنی نیست که این دستگاه معایبی نداشته باشد. توجه به راهنمای استفاده عصاره گیر، آگاهی شما را نسبت به قابلیت‌های این دستگاه بالا می‌برد. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب دستگاه عصاره گیر می‌پردازیم.

مزایا:

 • به دلیل سرعت و دور موتور پایین، کم سروصدا هستند.
 • به دلیل روش ایجاد فشار و له کردن میوه‌ها، آبمیوه و عصاره بیشتری تولید می‌کنند.
 • تفاله‌های حاصل از آبگیری، خشک هستند.
 • به دلیل دور موتور پایین، حرارت کمتری تولید می‌کنند که باعث حفظ درصد بالایی از موادمغذی و آنزیم‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات می‌شود.
 • به دلیل دور موتور کم، اکسیداسیون پایینی ایجاد کرده و کف‌زا نیز نیستند.
 • آبمیوه و عصاره تهیه شده از دستگاه پرس سرد، ماندگاری بالایی دارند.
 • قابلیت اضافه کردن وسایل و کاربردهای جانبی مانند بستنی ساز، کره‌گیری، مخلوط‌کن و… از دیگر مزایای این دستگاه است.

معایب:

 • به دلیل دور موتور پایین، آبگیری و عصاره گیری با زمان طولانی‌تری انجام می‌شود.
 • این دستگاه نسبت به دستگاه‌های مشابه خود، گران‌تر هستند.
نحوه‌ی کار دستگاه عصاره گیر با تکنیک پرس سرد است.

نحوه‌ی کار دستگاه عصاره گیر با تکنیک پرس سرد است.

راهنمای استفاده عصاره گیر و تفاوت آن با آبمیوه‌گیری

برای استفاده از دستگاه‌های مختلف آبگیری میوه‌ها و سبزیجات، بهتر است از نحوه‌ی عملکرد و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها اطلاع داشته باشید تا بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را برای آشپزخانه خود داشته باشید. راهنمای استفاده عصاره گیر و آبمیوه‌گیری‌ها به شما در این مسیر بسیار کمک می‌کنند. در این بخش از مقاله سعی داریم به مقایسه این دو دستگاه آبگیری با توجه به تفاوت‌های کاری آن‌ها بپردازیم.

نحوه‌ی کار دستگاه عصاره گیر با تکنیک پرس سرد است که با حرکت آرام تیغه‌های مارپیچی شکل به له‌کردن میوه‌ها می‌پردازند. اما آبمیوه‌گیری‌های سانترفیوژی با تیغه‌های تیز و چندوجهی و با سرعت چرخش بالا، عملی مانند جویدن و خردکردن را انجام می‌دهند و به این شکل آبگیری میوه‌ها را انجام می‌دهند.

سرعت کم دستگاه عصاره گیر حرارت کمتری تولید کرده و نسبت به آبمیوه‌گیری‌های معمولی موادمغذی بیشتری را در خود حفظ می‌کند. با آبمیوه‌گیری‌های معمولی در مدت زمان کمتری می‌توان آبگیری را انجام داد و آبمیوه دلخواه خود را تهیه کرد. این درحالی‌ست که برای تهیه آبمیوه با استفاده از دستگاه عصاره گیر، به دلیل دور موتور پایین زمان بیشتری لازم است.

به‌دلیل حرکت سریع تیغه‌ها در آبمیوه‌گیری‌های معمولی، سروصدای ایجاد شده بسیار زیاد است. پالپ موجود در آبمیوه‌های تهیه شده توسط عصاره گیرها بیشتر بوده و این به‌معنای وجود ویتامین‌ها، موادمغذی و آنزیم‌های بیشتر در آن‌ها می‌باشد.

لازم به ذکر است که، آبمیوه‌های طبیعی با هر روش و دستگاهی که تهیه شوند، سالم و مغذی بوده و ارزش غذایی بالایی دارند. روش متفاوت تهیه و استفاده از دستگاه مناسب آبگیری میوه‌ها، تنها روی کیفیت، غلظت و میزان درصد وجود ویتامین‌ها تاثیرگذار است.

چه نکاتی کیفیت کار با دستگاه عصاره گیر را ارتقا می‌دهد؟

برخی ویژگی ها در دستگاه عصاره گیر منجر به بالا رفتن کیفیت خروجی و افزایش رضایت کاربر در استفاده از دستگاه خواهد شد. ما در مگینال این پارامترها را در راهنمای استفاده عصاره گیر به شما خواهیم گفت.

دورموتوردستگاه موثر در کیفیت عصاره خروجی: توجه داشته باشید که هر چقدر دور موتور دستگاه پایین‌تر باشد، حرارت تولید شده و اکسیداسیون پایین‌تر بوده و به این شکل آبمیوه باکیفیت‌تر و مغذی‌تری تولید می‌شود. برای آگاهی از این موضوع بهتر است بدانید که دور موتور کمتر از ۷۰ دور در دقیقه مناسب‌ترین دور موتور برای دستگاه عصاره گیر است.

قطر دهانه دستگاه برای صرف وقت کمتر: هر چقدر دهانه دستگاه بزرگ‌تر و عریض‌تر باشد، می‌توان میوه‌ها و سبزیجات با قطع بزرگ‌تری را به داخل دستگاه ریخت و به این شکل نیازی به خردکردن و ریزکردن زیاد میوه‌ها ندارید. با وجود این قابلیت در دستگاه عصاره گیر، وقت کمتری برای آبگیری میوه‌ها صرف می‌شود.

عملکرد معکوس دستگاه برای سهولت در تمیزکاری و عمر عصاره گیر: توجه به این نکته بسیار مهم است که دستگاهی که انتخاب و خریداری می‌کنید حتما دارای قابلیت عملکرد معکوس باشد. از این قابلیت می‌توانید در مواقعی که قطعات میوه و سبزیجات در دستگاه گیر کرده است استفاده کنید و به خارج کردن قطعات گیرکرده کمک کنید. همچنین با استفاده از امکان عملکرد معکوس می‌توانید درصد میزان آبگیری را بالاتر ببرید. به این شکل که بعد از چند دور چرخش تیغه‌ها و آبگیری میوه‌ها، دستگاه را در حالت چرخش معکوس قرار دهید. چرخش در جهت خلاف باعث له شدن بیشتر میوه‌ها و خارج شدن آب بیشتری از آن‌ها می‌شود.

وجود تنطیمات سرعت نکته‌ای مهم در راهنمای ساتفاده عصاره گیر: با وجود دکمه تنظیمات سرعت در دستگاه‌های عصاره گیر، این امکان وجود دارد که برای میوه‌ها و سبزیجات با ویژگی‌های متفاوت، سرعت مناسب‌تری را انتخاب کنید. به این شکل که برای میوه‌های نرم‌تر و آبکی‌تر از سرعت‌های پایین‌تر و برای میوه‌های سخت‌تر و سفت‌تر از سرعت‌های بالاتری استفاده کنید.

وجود مخزن جداگانه برای جمع‌آوری پالپ برای سهولت در کار با دستگاه: با وجود مدل‌های مختلف دستگاه عصاره گیر، مخزن جمع‌آوری پالپ، هم می‌تواند در داخل دستگاه و هم خارج از دستگاه تعبیه شده باشد. باید بدانید که مخزن‌های بیرونی بهتر هستند، به این دلیل که درصورت نیاز به خالی کردن مخزن حین کار، بدون بازکردن دستگاه می‌توان مخزن را خالی کرد. همچنین توجه داشته باشید که مخزن‌های بزرگ‌تر بهتر هستند.

چندکاره بودن دستگاه: برای دستگاه‌های عصاره گیر این امکان وجود دارد که قطعات و دستگاه‌های جانبی به آن‌ها وصل کرده و قابلیت‌های جدیدی را ایجاد کرد. قابلیت‌هایی چون کره‌گیری، مخلوط‌کن، بستنی‌ساز و… را می‌توان به آن اضافه کرد. درصورتی که می‌خواهید از این قابلیت‌ها استفاده کنید حتما دفترچه راهنمای استفاده عصاره گیر را مطالعه کنید. لازم به ذکر است که وجود این قابلیت‌ها در افزایش قیمت نهایی دستگاه تاثیرگذار است.

تمیزکردن آسان دستگاه: هرچه تمیزکردن دستگاه آسان‌تر باشد، استفاده از آن لذت‌بخش‌تر خواهد بود. به هنگام خرید توجه داشته باشید که قطعات دستگاه به آسانی از هم جدا شوند و شست‌وشوی آن‌ها هم بصورت دستی و هم با ماشین ظرف‌شویی آسان باشد. همچنین به قابلیت‌های سیستم تمیزشوندگی دستگاه نیز توجه کنید. در ادامه مقاله به بررسی روش‌های صحیح شست‌وشوی دستگاه عصاره گیر می‌پردازیم.

نحوه تمیزکردن دستگاه در راهنمای استفاده عصاره گیر

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تمیزکردن دستگاه عصاره گیر وجود دارد، تمیزکردن به‌موقع و بلافاصله بعد از استفاده از آن است. با تمیزکردن و شست‌وشوی درست و به‌موقع دستگاه، مانع از خشک شدن و کپک زدن قطعات میوه جامانده در دستگاه می‌شوید. ایجاد کپک در دستگاه باعث ایجاد بوی بد شده و همچنین بر سلامت آبمیوه‌های تهیه شده نیز تاثیر منفی می‌گذارد. برای آشنایی کامل با نحوه تمیزکردن دستگاه حتما راهنمای استفاده عصاره گیر را مطالعه کنید.

تمیزکردن دستگاه با عملکرد درست آن ارتباط مستقیمی دارد. در ادامه به بررسی برخی نکات مهم در تمیز کردن دستگاه عصاره گیر می‌پردازیم.

 • باید بدانید که بعد از هربار استفاده از دستگاه، با استفاده از لوازم جانبی و فرچه‌های مخصوصی که همراه دستگاه وجود دارد، می‌توانید ‌به‌راحتی قسمت‌های داخلی و بیرونی آن را تمیز کنید.
 • قسمت‌های جداشدنی دستگاه را با آب و شوینده مناسب بشویید.
 • قسمت‌های ثابت دستگاه را با فرچه‌های مخصوص و با دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید.
 • از تماس بدنه اصلی و موتور دستگاه با آب جدا خودداری کنید.
 • تمیز کردن فیلتر و صافی‌ها را با دقت انجام دهید. زیرا مسدودشدن صافی‌ها و فیلترها باعث آسیب رساندن به موتور دستگاه می‌شود. نحوه‌ی تمیزکردن و شست‌وشوی صحیح آن را با توجه به راهنمای استفاده عصاره گیر انجام دهید.
 • به هیچ عنوان از شوینده‌های شیمیایی قوی برای شست‌وشو استفاده نکنید.
 • بعد از شست‌وشوی قطعات، بگذارید تا کاملا خشک شوند و سپس آن‌ها را در جای خود قرار دهید.
توجه به نحوه و راهنمای استفاده عصاره گیر، در استفاده درست و طولانی‌مدت از این دستگاه بسیار کمک کننده است.

توجه به نحوه و راهنمای استفاده عصاره گیر، در استفاده درست و طولانی‌مدت از این دستگاه بسیار کمک کننده است.

نکات مهم در استفاده ایمن از دستگاه عصاره گیر

توجه به نحوه و راهنمای استفاده عصاره گیر، در استفاده درست و طولانی‌مدت از این دستگاه بسیار کمک کننده است. عصاره گیرها یکی از کاربردی‌ترین دستگاه‌ها در هر آشپزخانه‌ای به حساب می‌آیند. استفاده درست از این دستگاه کاربردی و آشنایی با نکات و نحوه استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این نکات اشاره خواهیم کرد.

 • بهتر است برای افزایش طول عمر دستگاه، از آبگیری میوه‌های سفت کمتر استفاده کنید و یا با دورموتور بالاتر به آبگیری آن‌ها بپردازید.
 • هنگام استفاده از دستگاه، آن را روی سطح محکم و صاف قرار دهید.
 • میوه‌ها را به تناسب قطر دهانه دستگاه خرد کنید تا به دستگاه فشار نیاید.
 • دستگاه را خالی و بدون وجود قطعات میوه روشن نکنید.
 • از انگشت، چنگال و مانند اینها برای فشردن قطعات به داخل دستگاه استفاده نکنید و از ابزارهای مخصوص آن استفاده کنید.
 • بعد از هر ۳۰ دقیقه استفاده، دستگاه را خاموش کرده و به آن استراحت دهید.
 • از ریختن دانه‌های ریز مانند کنجد، قهوه و ساقه سفت گیاهان به داخل دستگاه خودداری کنید.
 • در صورت خارج نشده تفاله‌ها از دستگاه حین کار، درام دستگاه را باز کرده و آن را تمیز کنید. نحوه تمیز کردن آن را با توجه به راهنمای استفاده عصاره گیر انجام دهید.
 • بعد از هربار استفاده، تمامی قطعات را کاملا بشویید.
 • درصورت گیرکردن قطعه در دستگاه، به دستگاه فشار نیاورید و از قابلیت چرخش معکوس استفاده کنید.

با توجه به پیشرفت روزافزون دستگاه‌ها و لوازم مختلف خانگی، مصرف انواع مختلف موادغذایی با کیفیت و تنوع بیشتری انجام می‌شود. دستگاه عصاره گیر نیز نسل جدیدی از دستگاه‌های آبمیوه‌گیری است که با عملکرد به روز خود، کیفیت و سهولت در آبگیری انواع میوه‌ها را سبب شده است.

کیفیت آبمیوه، غلظت بالای آن و حفظ درصد زیادی از ویتامین‎‌ میوه‌ها با استفاده از دستگاه عصاره گیر تضمین می‌شود. مزایای این دستگاه در مقایسه با دیگر دستگاه‌های مشابه آن باعث افزایش روزبه‌روز طرفداران و استفاده‌کنندگان این دستگاه کاربردی شده است. در این مقاله سعی داشتیم تا به معرفی دستگاه، راهنمای استفاده عصاره گیر، مزایا و معایب آن و نحوه‌ی استفاده درست از آن بپردازیم.

منبع +

راهنمای خرید عصاره گیر

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.