راهنمای استفاده قهوه ساز: راهنمای کامل استفاده از قهوه ساز - مگینال

راهنمای استفاده قهوه ساز: راهنمای کامل استفاده از قهوه ساز

راهنمای استفاده قهوه ساز

نوشیدن قهوه یکی از آن کارهای لذت بخشی است که می‌تواند خستگی یک روز کاری را از تن به در کند و شما را برای ادامه روز آماده و سرحال کند. اگر با نوشیدن یک فنجان قهوه، از طعم و عطر آن لذت می‌برید، نوید آن را به شما می‌دهیم که به راحتی و بدون طی کردن مراحل پیچیده و با استفاده از دستگاه قهوه‌ ساز، می‌توانید قهوه‌ای دلچسب نوش جان کنید. یادتان باشد رعایت اصول راهنمای استفاده قهوه ساز بر روی کیفیت قهوه‌ای که تهیه می‌کنید تاثیر می‌گذارد و عمر دستگاه‌تان را به واسطه استفاده درست و اصولی افزایش خواهد داد.

راهنمای استفاده قهوه ساز

اگر جای قهوه در میان‌وعده‌های شما خالی است به شما توصیه می‌کنیم که حتما با خرید یک دستگاه قهوه ساز خودتان را به نوشیدن این نوشیدنی انرژی‌بخش مهمان کنید.

راهنمای استفاده قهوه ساز شما را به نوشیدن یک فنجان قهوه خوش طعم و خوش عطر دعوت می‌کند.

راهنمای استفاده قهوه ساز شما را به نوشیدن یک فنجان قهوه خوش طعم و خوش عطر دعوت می‌کند.

قهوه‌سازها در انواع مختلفی طراحی شده‌اند و هر فرد بنابر نیاز خود اقدام به خرید دستگاه قهوه‌ساز می‌کند. در این بخش از مقاله به طور اجمالی به بررسی انواع قهوه‌ سازها پرداخته‌ایم چرا که قبل از این که بدانید چگونه باید از دستگاه‌تان استفاده کنید باید بدانید دستگاهی که شما تهیه کرده اید از کدام نوع است.

 • قهوه‌ساز قطره‌ای فیلتردار

بیشترین استفاده‌ی این نوع قهوه‌ساز در منازل و شرکت‌هایی است که کارکنان قهوه‌خوری دارد که می‌خواهند در دقایقی کوتاه و به راحت‌ترین شکل، قهوه‌ی خود را آماده و نوش جان کنند و برای یک روز کاری آماده شوند.

به جای فیلترهای فلزی این دستگاه می‌شود از فیلترهای کاغذی هم استفاده کرد. برای آماده کردن قهوه در این دستگاه، نیاز به جوشاندن آب نیست؛ کافی است قهوه و آب را درون دستگاه بریزید، آب از دانه‌های قهوه عبور می‌کند و قهوه را به شما تحویل می‌دهد.

 • قهوه‌ساز وکیوم یا خلاء

زمانی‌که به این قهوه‌ساز نگاه می‌کنید یاد بِشِر خواهید افتاد. در این دستگاه، قهوه به کمک خلاء آماده می‌شود.

 • نسکافه‌ساز

این دستگاه برای آماده کردن انواع قهوه و هات چاکلت و حتی نسکافه‌ی تک فنجانه در خدمتگزاری به شما حاضر است.

 • اسپرسوساز

غلیظ بودن قهوه‌ی اسپرسو این نوع قهوه را از سایر قهوه‌ها متمایز کرده است. برای آنکه عملکرد دستگاه اسپرسوساز را بشناسید دانه‌های قهوه‌ی آسیاب شده را در نظر بگیرید که آب جوش با فشار خیلی زیاد از بین آن‌ها می‌گذارد و نوشیدنی غلیظی را به شما تحویل خواهد داد.

 • قهوه ساز کپسولی

همانطورکه از اسمش پیداست در این قهوه ساز کپسول‌های آماده‌ی قهوه، نقش اصلی را ایفا می‌کنند؛ کافی است آن‌ها را داخل دستگاه بگذارید و قهوه‌‌ی خود را پس از گذشت چند ثانیه تحویل بگیرید.

 • قهوه‌ساز دو نفره

این نوع قهوه ساز، مناسب زمان‌هایی است که قصد دارید در یک زمان واحد، دو فنجان قهوه داشته باشید. برای محل کار یا خانه‌هایی که خواهان قهوه یا به عبارتی قهوه‌خورها زیاد هستند، قهوه ساز دو نفره مناسب‌تر است.

 • قهوه ساز ترک ساز

شاید درست کردن قهوه‌ی ترک، کار سختی نباشد اما دستگاه‌های قهوه‌ی ترک ساز برقی، برای راحت‌تر کردن فرآیند آماده‌سازی قهوه به کمک شما آمده‌اند.

 • فرنچ پرس

فرنچ پرس‌‌ها، شرایطی را فراهم می‌کنند تا با فشار دادن یک اهرم، قهوه‌ی خود را آماده کنید؛ کافی است قهوه را درون دستگاه و آب داغ را روی آن بریزید، اهرم را فشار دهید. آنگاه تفاله‌ها به سمت پایین می‌رود و شما می‌توانید قهوه را درون فنجانتان بریزید و میل کنید.

خرید قهوه ساز

راهنمای استفاده قهوه ساز قبل از اولین استفاده از دستگاه

دستگاه قهوه ساز و تمامی متعلقات آن را از بسته‌بندی خارج کنید و چسب‌ها را جدا کنید. هنگامی که دستگاه را از درون جعبه بیرون آوردید، مخزن آبی را پشت دستگاه می‌بینید، دسته‌ی مخزن را به سمت پایین بکشید و آن را خارج کنید.

لوازم جانبی قهوه ساز مانند مخزن آب، پرتافیلتر، سبد فیلتر و… را با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و با پارچه‌ای نرم به طور کامل خشک کنید.

اگر قهوه‌ساز شما مجهز به فیلتر آب است، اکنون نوبت نصب فیلتر است. فیلتر آب و بست فیلتر را از بسته‌بندی خارج کنید و به مدت پنج دقیقه درظرف آب بگذارید تا خیس بخورد و بعد از گذشت پنج دقیقه، زیر آب سرد بشویید.

بست فیلتر و توری استیل ضد آب آن را هم با آب سرد بشویید. حال بایستی فیلتر را داخل بست فیلتر قرار دهید و بست فیلتر را نصب کنید. اندکی فشار دادن بست فیلتر داخل آداپتور، فیلتر را در محل خود قفل می‌کند.

توصیه‌های ایمنی راهنمای استفاده قهوه ساز را جدی بگیرید.

توصیه‌های ایمنی راهنمای استفاده قهوه ساز را جدی بگیرید.

هشدارهای ایمنی هنگام نصب قهوه ساز

در راهنمای استفاده قهوه ساز سعی کرده‌ایم با ارائه‌ی دستورالعمل‌ها، از سلامتی شما و دستگاه قهوه‌سازتان مراقب کنیم؛ بنابراین رعایت این نکات را جدی بگیرید:

 • محلی امن برای قرار دادن دستگاه قهوه ساز انتخاب کنید؛ منظور از محل امن، جایی است که آب درون دستگاه نفوذ نکند. نزدیک شیر آب یا سینک ظرفشویی، مکان مناسبی برای قرار دادن قهوه ساز نیست.
 • آب درون دستگاه نباید یخ بزند، دستگاه را در مکانی که احتمال می‌دهید دمای آن کاهش یابد، قرار ندهید. پس از هر بار استفاده، آب درون مخزن را خالی کنید.
 • سیم برق نباید با لبه‌های تیز یا سطوح داغ در تماس باشد.
 • قهوه‌ساز هنگام کار کردن حرارت تولید می‌کند، فاصله‌ی دستگاه را با فضاهای جانبی حفظ کنید.
 • نکته‌ی بسیار مهم آن است که ولتاژ برقی که استفاده می‌کنید با ولتاژ مندرج روی دستگاه تناسب داشته باشد.

گام به گام راهنمای استفاده قهوه ساز

 • وقت آن است مخزن آب را پر کنید

آب سرد را درون مخزن بریزید و پشت دستگاه قرار دهید. یادتان باشد استفاده از آب معدنی یا آب مقطر، قهوه‌ی شما را بدمزه خواهد کرد. برای آنکه بدانید چه میزان آب درون مخزن بریزید حتما باید به مدل دستگاه خود و دستورالعمل‌های دفترچه‌ی راهنمای آن توجه کنید.

اگر به دنبال استاندارد میزان آب لازم برای درست کردن قهوه در قهوه ساز دارید می‌توانید برای هر دو قاشق غذا خوری، حدود ۱۷۵ میلی‌لیتر آب سرد استفاده کنید. هیچ گاه بدون آب، دستگاه را روشن نکنید. در صورتی که کمی آب بر روی فضای زیر مخزن ریخته شده است، با ابری تمیز آن را پاک کنید.

 • سفر دانه‌های قهوه به قلب فنجان

پس از پر کردن مخزن آب و روشن کردن دستگاه، نوبتی هم باشد نوبت قهوه است. اگر از قهوه‌ی آسیاب شده استفاده می‌کنید در این گام کاری برای انجام دادن ندارید و اگر دانه‌ی قهوه را به کار می‌برید باید آن را آسیاب کنید. میزان آسیاب کردن و ریز و درشت بودن دانه‌های قهوه به نوع قهوه‌ و مدل قهوه‌ساز شما بستگی دارد.

این نکته را یادتان باشد که برای داشتن یک قهوه با طعم بی‌نظیر باید قهوه‌ی با کیفیت را انتخاب کنید. بهتر است پیش از خرید، برندهای عالی قهوه را بشناسید.

 • فیلتر را جایگذاری کنید

این مرحله به جایگذاری فیلتر اختصاص دارد. اگر از فیلتر فلزی دستگاه استفاده می‌کنید، فیلتر را در جای اصلی خودش قرار دهید و اگر از فیلتر کاغذی استفاده می‌کنید، پس از اطمینان از سوراخ نبودن آن، فیلتر را داخل قسمت قیفی دستگاه بگذارید. این که چه نوع فیلتری را انتخاب کنید در بخش‌ بعدی مقاله به آن پرداخته شده است.

براساس استاندارد موجود درباره‌ی میزان قهوه که پیش از این به آن اشاره شد (برای هر دو قاشق غذاخوری قهوه، حدود ۱۷۵ میلی‌لیتر آب) میزان مورد نیاز پودر قهوه‌ی خود را تعیین و درون فیلتر بریزید و در دستگاه را ببندید.

 • فیلتر فلزی یا کاغذی؟

برای آنکه بدانید بین این دو فیلتر چه تفاوتی وجود دارد، در راهنمای استفاده قهوه ساز عملکرد هر کدام از فیلترها را برای شما توضیح می‌دهیم:

فیلتر فلزی: چربی‌ها و ذرات بسیار ریز قهوه از فیلتر فلزی عبور می‌کند و وارد فنجان قهوه می‌شود. هر چند طعم خوبی به قهوه می‌دهد ولیکن به دلیل اکسید شدن در طول زمان صرف قهوه، طعم آن تغییر می‌کند. ظاهر قهوه با فیلتر فلزی کدرتر است.

پس از استفاده، کافی است تفاله‌ها را خارج کنید و آن را با آب بشویید. اگر قهوه درون فیلتر بماند، منافذ آن را مسدود می‌کند. فیلتر فلزی، مدام نیاز به تعویض ندارد و سال‌ها می‌تواند کارایی داشته باشد و از این نظر به صرفه‌تر از نوع کاغذی فیلتر است.

فیلتر کاغذی: چربی‌ها درون فیلتر کاغذی می‌ماند و وارد قهوه‌ی شما نمی‌شود و برای همین است که قهوه با فیلتر کاغذی، رنگ شفاف‌تری دارد؛ هر چند که ممکن است طعم آن به دلیل نبود برخی چربی‌ها در قهوه، تغییر کند. فیلتر کاغذی پس از هر بار استفاده دور انداخته می‌شود و زحمت تمیز کردن ندارد ولیکن ممکن است هزینه‌ی بیشتری را به شما تحمیل کند.

فیلترهای کاغذی در دو نوع سفید یا کاهی عرضه می‌شوند که نوع کاهی آن توسط مواد شیمیایی مضر سفید نشده است و استفاده از آن ایمن‌تر است. کافی است قبل از استفاده آن را با آب گرم بشویید ولی چنانچه از نوع سفید آن استفاده می‌کنید، بهتر است نوعی را انتخاب کنید که با اکسیژن سفید شده است.

با توجه به توضیحات ارائه شده، انتخاب با شماست که چه نوع فیلتری را انتخاب خواهید کرد. می‌توانید هر دو را امتحان کنید و در نهایت تصمیم بگیرید چه چیز برای شما ارجحیت دارد.

 • دستگاه را روشن کنید

در اکثر مدل‌های دستگاه‌ قهوه‌ ساز، کلید اصلی در پشت دستگاه قرار دارد. آن را روشن کنید. وقتی چراغ‌های یک فنجان و دو فنجان چشمک می‌زنند، به معنای گرم شدن دستگاه است. وقتی چراغ‌ها از حالت چشمک زن خارج و ثابت شدند، دستگاه آماده‌ی کار است.

با فشردن دکمه‌، دستگاه شروع به کار خواهد کرد. مدت زمان تهیه‌ی قهوه بسته به نوع قهوه، میزان آن و مدل دستگاه شما بین ۵ تا ۱۵ دقیقه متغیر است. زمانی قهوه‌ی شما آماده است که آب دستگاه تمام شود و دستگاه متوقف شود.

 • سفر دانه‌های قهوه به پایان رسید

قهوه‌ی آماده شده داخل قوری می‌ریزید، شما قوری را برداشته و قهوه‌ی خوش عطر را داخل لیوان می‌ریزید و از طعم اصیل قهوه لذت خواهید برد.

مطابق با امکانات برندِ دستگاه قهوه ساز خود می‌توانید انواع مختلف قهوه مانند کاپوچینو، لاته، موکا و… را از طریق منوی تنظیمات دستگاه، انتخاب کنید.

بدنه‌ی دستگاه را با دستمالی نرم تمیز کنید تا قطرات قهوه بر روی آن نماند.

بدنه‌ی دستگاه را با دستمالی نرم تمیز کنید تا قطرات قهوه بر روی آن نماند.

دستورالعمل‌هایی برای داشتن قهوه‌ی باکیفیت

برای آنکه قهوه‌ای را در سریع‌ترین حالت ممکن و با طعم خوب تهیه کنید باید مواد زیر را تهیه کنید:

 • قهوه‌ساز
 • آب تصفیه شده
 • فیلتر
 • قاشق غذاخوری
 • قهوه‌ی آسیاب شده
 • آسیاب قهوه

صدها روش برای تهیه‌ی قهوه وجود دارد و همه فکر می‌کنند بهترین روش، روش آن‌هاست. برای همین است که بهترین روش برای هر فردی بسته به سلیقه‌ی او تعریف می‌شود.

سفر دانه‌ی قهوه به فنجان، زمانی به پایان دلچسبش می‌رسد که اصول سفر کردن را یاد گرفته باشید؛ پایان سفر علت شگفت‌انگیز بودن طعم قهوه‌ی خود را خواهید یافت.

راهنمای استفاده قهوه ساز در این بخش به شما خواهد گفت که برخی عوامل، تاثیر مستقیمی در طعم قهوه‌ی شما خواهند داشت و با رعایت این نکات، کیفیت قهوه‌ی خود را دو چندان خواهید کرد:

 • تجهیزات دستگاه قهوه ساز شما باید همیشه تمیز باشد. ماندن دانه‌های قهوه بر روی دستگاه و قطعات آن به مرور زمان، طعم و عطر قهوه‌ی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • به تازه بودن دانه‌های قهوه به خوبی توجه کنید. اگر مدت زمان زیادی برای مثال سه هفته از برشته شدن دانه‌های قهوه گذشته باشد دیگر آن کیفیت مطلوب را ندارد.
 • توجه داشته باشید که دانه‌های قهوه را از مدت‌ها قبل آسیاب نکنید و کنار بگذارید. بهتر است در نزدیک‌ترین زمان ممکن به استفاده، دانه‌های قهوه را آسیاب کنید.
 • یادتان باشد دم کشیدن مطلوب قهوه در دمای بین ۱۹۵ تا ۲۵۰ درجه‌ی فارنهایت اتفاق می‌افتد.
 • با توجه به نوع دستگاه خود، زمان لازم برای دم کشیدن قهوه را مد نظر قرار دهید.
 • زمانی که قهوه دم کشید بلافاصله آن را مصرف کنید. دوباره گرم کردن قهوه، کار صحیحی نیست.

نحوه تمیز کردن دستگاه در راهنمای استفاده قهوه ساز

راهنمای استفاده قهوه ساز سعی کرده است با ارائه‌ی دستورالعمل‌های تمیز کردن قهوه‌ ساز، مرجعی کامل را در اختیار شما قرار دهد تا آن را ذخیره کنید و هر زمان که به راهنمایی نیاز داشتید به آن رجوع کنید.

 • جرم‌زدایی قهوه ساز

اگر از آب تصفیه نشده برای درست کردن قهوه استفاده می‌کنید خوب است بدانید که این آب، دارای آهک، املاح و مواد معدنی است که در دستگاه شما رسوب خواهد کرد و نه تنها بر روی طعم قهوه تاثیر می‌گذارد بلکه عملکرد دستگاه شما را با مشکل مواجه می‌کند.

سرکه‌ی سفید در اینجا به کمک شما می‌آید تا مخزن دستگاهتان را شست‌وشو دهید. سوالی که پیش می‌آید آن است که چگونه از سرکه برای تمیز کردن قهوه ساز استفاده کنید؟

سرکه را با آب مخلوط کنید و در مخزن دستگاه بریزید و همانند زمانی که قهوه درست می‌کنید، دستگاه را روشن کنید تا مخزن را شست‌وشو دهد. پس از آن یک یا دو بار با آب بدون سرکه، دستگاه را روشن کنید تا دستگاه به طور کامل تمیز شود.

 • در چه فاصله‌ی زمانی نسبت به تمیز کردن قهوه ساز اقدام کنیم؟

تشکیل رسوبات پس از یک الی دو ماه استفاده، صورت می‌گیرد؛ اگر از قهوه ساز در منزل استفاده می‌کنید نیازی نیست هفته‌ای یکبار نسبت به رسوب ‌زدایی اقدام کنید ولی اگر در رستوران یا کافی‌شاپ از قهوه ساز استفاده می‌کنید به صورت ماهیانه رسوب زدایی را انجام دهید.

اگر زیاد از دستگاه قهوه ساز خود که مخزن شیشه‌ای دارد استفاده می‌کنید، بعد از هر بار استفاده، آب تصفیه شده را داخل مخزن بریزید و با روشن کردن دستگاه اجازه دهید تا قطعات و لوله‌ها به طور کامل تمیز شوند.

بدنه‌ی دستگاه را با دستمالی نرم تمیز کنید تا قطرات قهوه بر روی آن نماند.

 • جایی برای رشد قارچ و باکتری در قهوه ساز وجود ندارد اگر …

قارچ و انواع باکتری در مخزن آب قهوه ساز و سایر قسمت‌های آن ممکن است رشد کند. شما بایستی به صورت دوره‌ای نسبت به تمیز کردن بخش‌های قابل شست‌وشوی دستگاه با آب و مایع شوینده اقدام کنید. مخزن آب شیشه‌ای را هفته‌ای یکبار بشویید.

شاید برایتان سوال پیش آید که قهوه‌ سازهای امروزی چه ویژگی دارند که تمیز کردن آن را متمایز کرده است؟

خوب است بدانید نوع جدید قهوه سازها مجهز به نازل بخار است تا بتوانید کاپوچینو را با آن آماده یا کف شیر را به قهوه‌ی خود اضافه کنید. در اینکه شیر، رسوبات بیشتری را نسبت به آب بر جای خواهد گذاشت، شکی نیست پس اجزای این نوع دستگاه‌ها باید به طور مرتب تمیز شوند.

 • تمیز نگه داشتن سبد دم کننده و مخزن آب

همان طور که پیش از این اشاره شد، یکی از نکات جهت پاکسازی دستگاه قهوه ساز، تمیز نگه داشتن مخزن آب و مخزن دم کننده است. پس در صورتی که از دستگاه قهوه ساز قطره‌ای استفاده می‌کنید، بهتر است سبد را بعد از تخلیه آن حتماً با آب گرم و مواد شوینده بشویید.

در نظر داشته باشید دستگاه‌های قهوه‌ ساز غلاف، سبد ندارند، اما معمولاً دارای مخزن آب قابل جابجایی هستند. در این نوع قهوه سازها لازم است مخزن را برداشته و آن را با آب و صابون بشویید. در نظر داشته باشید که می‌توان برخی از مخازن را حتی در ماشین ظرفشویی قرار داد، اما برای اطمینان از انجام این امر به دفترچه راهنمای کالای خود مراجعه نمایید. پس از هر بار استفاده از دستگاه قهوه ساز، درب مخزن را باز بگذارید تا کاملاً خشک شود.

 • تمیز کردن صفحه داغ یا سینی قطره

در صورتی که قهوه ساز قطره‌ای شما کاراف حرارتی نداشته باشد، دارای صفحه‌ای گرم خواهد بود که قهوه را گرم نگه می‌دارد. در صورتی که قهوه روی صفحه حرارتی ریخته شود، لازم است پس از خنک شدن صفحه، آن را تمیز کنید. شما می‌توانید برای از بین بردن لکه‌های سوخته قهوه، آن را با اسفنج مرطوب و کمی‌ جوش شیرین بشویید.

در دستگاه‌های قهوه ساز غلاف، به جای صفحه داغ، سینی وجود دارد که لیوان شما در بالای آن قرار می‌گیرد. سینی می‌تواند به محل تجمع میکروب‌ها تبدیل شود. از این رو لازم است سینی قهوه ساز را با آب و مواد شوینده شستشو داده و به صورت مرتب آن را تمیز نگه دارید.

 • تمیز کردن دستگاه با محلول سرکه به صورت ماهانه

در نظر داشته باشید مواد معدنی موجود در آب لوله کشی منزل شما می‌تواند مخزن و لوله‌های قهوه ساز را مسدود کند و عملکرد تولید قهوه را به خطر بیندازد. پاکسازی و حذف مواد معدنی جمع شده در لوله‌ها، رسوب زدایی نامیده می‌شود. از جمله علایم بروز این مشکل در دستگاه‌های قهوه ساز، بخار دادن بیش از حد و افزایش زمان چرخه دم است.

برای اکثر دستگاه‌های قهوه ساز، تنها کاری که لازم است جهت رسوب‌زدایی انجام دهید این است که گاهی اوقات مخلوطی از آب و سرکه سفید را درون دستگاه بریزید. به خاطر داشته باشید استفاده بیش از حد از سرکه در محلول، می‌تواند به برخی از فلزات و پلاستیک‌ها آسیب برساند.

برای انجام این کار کافی است مخزن را با به میزان مساوی سرکه و آب پر کنید و یک فیلتر کاغذی در سبد خالی دستگاه قرار دهید. حال لازم است قوری را در جای خود بگذارید و مراحل درست کردن قهوه را تا نیمه دم پیش ببرید. در این زمان، دستگاه را خاموش کرده و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند.

پس از آن، دستگاه قهوه ساز را دوباره روشن کنید و مراحل قهوه‌سازی را به پایان برسانید و ظرف سرکه و آب خارج شده از دستگاه را به صورت کامل دور بریزید. در نظر داشته باشید پس از انجام فرآیند رسوب‌زدایی، نباید بلافاصله قهوه را دم کنید. لازم است دو بار قهوه‌ ساز را با آب کار بیندازید تا قبل از دم کردن قهوه، از بو و طعم سرکه خلاص شوید.

بعضی قهوه‌ سازها، محلول رسوب‌زدایی مخصوص دارند که شما می‌توانید به جای سرکه از آن استفاده نمایید.

 • برق انداختن و تمیز نگه داشتن کاراف با برنج

لازم است کاراف دستگاه را پس از هر بار استفاده بشویید. در صورتی که انجام این کار خسته کننده است آن را با آب گرم و مایع شوینده و کمی‌ برنج پر کنید. مخلوط برنج، آب و مواد شوینده را به صورت دایره‌وار در کاراف بچرخانید تا هر نوع ماده باقی مانده در آن پاک شود. و سپس با استفاده از اسفنج اسکراب، رسوبات را پاک کرده و به خوبی بشویید.

 • تمیز نگه داشتن کاراف (قطره چکان) با جوش شیرین

چه دستگاه قهوه ساز شما از یک کاراف شیشه‌ای و چه از یک کاراف گرمایی عایق‌بندی شده استفاده کند، لازم است پس از هر بار دم کشیدن، کاراف را با آب و صابون تمیز کنید. اگر نمی‌توانید لکه‌های قهوه را پاک کنید، کاراف را با محلول یک قسمت جوش شیرین و دو قسمت آب داغ پر کنید و بگذارید یک شب بماند. سپس به صورت کامل آن را با آب شیرین بشویید.

فرقی نمی‌کند از چه مدل قهوه‌ سازی استفاده می‌کنید ولی اگر به اصول نگهداری و نکات راهنمای استفاده قهوه ساز پایبند باشید، همیشه می‌توانید خود ودیگران را مجذوب طعم قهوه‌های خودتان کنید و دستگاهی با طول عمر بالا داشته باشید و هیچ گاه پای هیچ تعمیرکاری به میان نیاید.

آب تصفیه نشده دارای آهک، املاح و مواد معدنی است که در دستگاه شما رسوب خواهد کرد.

آب تصفیه نشده دارای آهک، املاح و مواد معدنی است که در دستگاه شما رسوب خواهد کرد.

اشکالاتی که ممکن است هنگام کار با قهوه‌ساز پیش بیاید

برخی اشکالات مربوط به عملکرد دستگاه است که در این بخش از راهنمای استفاده قهوه ساز به آن پرداخته شده است:

 • اشکال ۱: نمی‌توانید نگه‌دارنده‌ی صافی را به دستگاه قهوه ساز متصل کنید.

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما مقدار بسیار زیادی قهوه در صافی ریخته‌اید. پیمانه‌ی مندرج به شما کمک خواهد کرد میزان قهوه‌ی مورد نیاز را اندازه‌گیری کنید.

 • اشکال ۲: قهوه کمرنگ است و غلظت کافی را ندارد.

این مشکل به چند علت می‌تواند رخ دهد که عبارتند از:

 • میزان قهوه کافی نبوده است.
 • قهوه به درستی آسیاب نشده است و دانه‌های آن درشت است.
 • آب سرد استفاده نکرده‌اید. اگر آب گرم را برای دم کردن قهوه استفاده کنید، قهوه‌ی شما رقیق خواهد شد.
 • نوع قهوه‌ مرغوب نیست یا به اندازه‌ی لازم فشرده نشده است.
 • اشکال ۳: قهوه، رنگی تیره و غلظت بسیار زیادی دارد.

این مشکل به چند علت می‌تواند رخ دهد که عبارت‌اند از:

 • فشرده‌سازی قهوه بیش از حد انجام شده است.
 • میزان قهوه زیاد است.
 • دانه‌های قهوه زیاد آسیاب شده است و خیلی ریز یا مرطوب است.
 • در مجاری داخلی، رسوب ایجاد شده است و بایستی رسوب‌زدایی انجام شود.
 • اشکال ۴: هیچ نوشیدنی از دستگاه قهوه ساز خارج نمی‌شود و چراغ‌ها در حالت چشمک زن قرار دارند.

این مشکل به چند علت می‌تواند رخ دهد که عبارت‌اند از:

 • مخزن آب خالی است.
 • مخزن به درستی در جای خود قرار نگرفته است.
 • نصب صافی به درستی انجام نشده است.
 • فشردگی قهوه خیلی زیاد است.
 • صافی مسدود شده است.
 • اشکال ۵: دستگاه قهوه ساز شما کار نمی‌کند و همه‌ی چراغ‌ها در حالت چشمک زن قرار دارند.

هنگام مواجه شدن با این مشکل، سریعا دستگاه قهوه ساز را از برق جدا سازید و از نمایندگان مجاز تعمیرات و خدمات پس از فروش برند دستگاه خود کمک بگیرید.

عیب یابی دستگاه در راهنمای استفاده قهوه ساز

تصور کنید روزی که قهوه‌ی خود را با استفاده از دستگاه قهوه ساز آماده کردید، متوجه می‌شوید دیگر از آن طعم و بوی ناب قهوه خبری نیست یا آنقدری که باید گرم نیست و در بدترین حالت اصلا قهوه ساز روشن نمی‌شود که بخواهید از آن استفاده کنید.

در این بخش از راهنمای استفاده قهوه ساز نشانه‌های هشداردهنده‌ای که می‌گوید دستگاه شما نیاز به بررسی و تعمیرات دارد اشاره شده است تا آن‌ها را بهتر بشناسید و برای رفع مشکل آن سریعا چاره‌اندیشی کنید زیرا قرار نیست به دلیل ندانستن برخی نکات، هزینه‌های گزافی را برای خرید مجدد یک دستگاه قهوه ساز بپردازید.

قبل از اقدام به هرگونه عیب یابی، اطمینان حاصل کنید قهوه ساز از پریز برق خارج شده است و آب گرم در مخزن آن وجود ندارد.

 • قهوه ساز روشن نمی‌شود

مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود قهوه ساز شما روشن نشود عبارتند از:

۱- پریز، برق ندارد و دوشاخه‌ی قهوه‌ساز خراب است:

 • خوب است بدانید در صورت وجود نداشتن برق در پریز، جریان برق وارد دستگاه نخواهد شد. در رابطه با دو شاخه همین گونه است؛ هنگام شل بودن پین‌های دو شاخه، قهوه‌ساز برق نخواهد داشت.
 • برای رفع این مشکل، ابتدا اطمینان حاصل کنید که برق در پریز جریان دارد. یا دستگاه را با پریز دیگر امتحان کنید یا از اهم متر استفاده کنید. اگر با تعویض پریز، دستگاه روشن نشد، نوبت بررسی دو شاخه است.
 • اگر سر پین دو شاخه، خرابی یا سوختگی ملاحظه کردید، بدانید دستگاه اتصالی کرده است و باید کابل دستگاه را تعویض کنید.

۲- بر روی کابل یا سیم برق، اثراتی از خرابی و له‌شدگی یا پارگی وجود دارد:

اگر کابل یا سیم قهوه‌ ساز دچار خمیدگی یا پارگی شود، جریان برق را عبور نمی‌دهد و می‌تواند خیلی خطرناک باشد. بهترین راهکار آن است که به تعویض سیم یا کابل بپردازید. سیم یا کابل معیوب را از دستگاه جدا و سیم و کابل سالم را جایگزین کنید.

 • المنت قهوه ساز خراب شده است

نقش المنت حرارتی در دستگاه قهوه‌ساز، تبدیل انرژی الکتریکی به گرما است. همین گرمای ایجاد شده توسط المنت است که باعث می‌شود آب درون دستگاه قهوه ساز جوش بیاید. حال تصور کنید سیم‌های متصل به المنت قطع شود، آنگاه دستگاه روشن نمی‌شود. از طرف دیگر آسیب دیدن بدنه‌ی المنت نیز موجب می‌شود عملکرد خود را به درستی انجام ندهد.

در صورتی که هر یک از اتفاقات رخ داد، شما بایستی از کمک یک متخصص حرفه‌ای بهره‌مند شوید تا در مرحله‌ی اول اتصالات المنت را بررسی کند و در مرحله‌ی دوم نسبت به تعویض المنت اقدام کند.

 • مدار کنترل قهوه ساز خراب شده است

آسیب دیدن مدار کنترل، یکی دیگر از مواردی است که موجب می‌شود قهوه‌ساز روشن نشود. در صورتی که اتصالات برقی بررسی شد، نوبت بررسی سالم بودن مدار کنترل توسط تعمیرکاران مجرب می‌رسد تا در صورتی که خراب شده‌اند، تعویض گردند.

 • مقاومت و خازن کاهنده‌ی ولتاژ خراب شده است

در صورتی که مشکلی برای مقاومت یا خازن کاهنده‌ی ولتاژ رخ دهد، دستگاه قهوه ساز روشن نمی‌شود و سالم یا سالم نبودن آن بایستی توسط تعمیرکاران متخصص بررسی شود و در صورت نیاز تعویض گردد.

 • آب در قهوه‌ساز گرم نمی‌شود

سالم بودن پریز برق، دوشاخه، المنت حرارتی از جمله مواردی است که باعث می‌شود قهوه ساز، آب را گرم کند. اگر برق در دستگاه جریان دارد اما تولید گرما توسط المنت حراراتی انجام نشود، المنت سوخته است و باید آن را تعویض کنید. اگر برق در دستگاه جریان ندارد، بایستی سایر قطعات را بررسی کنید.

 • قهوه هنگامی که در حال آماده شدن است می‌جوشد

اگر هنگامی که قهوه‌ی شما در حال آماده شدن است، می‌جوشد؛ دو علت دارد:

 1. ترموستات قهوه ساز شما تنظیم نیست ۲٫ سوپاپ قهوه‌ساز شما خمیدگی یا شکستگی دارد.

برای همین هنگام مشاهده‌ی مشکل جوشیدن قهوه، اگر دیدید از لوله‌ی وسط، آب به دمای جوش رسیده، فوران نمی‌کند، ترموستات را تنظیم کنید. در گام دوم، سوپاپ قهوه ساز را تمیز یا در صورت نیاز تعویض کنید.

 • مزه‌ی تلخ قهوه، آزاردهنده است

اگر میزان دانه‌های قهوه را متناسب با دستورالعمل تهیه‌ی قهوه رعایت کرده باشید؛ تلخ بودن مزه‌ی قهوه می‌تواند به این علت باشد که دستگاه قهوه ساز شما تمیز نیست. شما باید قطعات داخلی قهوه ساز و فیلتر آن را حتما تمیز کنید تا کثیف بودن آن‌ها نتواند طعم و مزه‌ی قهوه‌ی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای دانستن نحوه‌ی تمیز کردن قهوه به بخش نحوه‌ی تمیز کردن قهوه ساز در همین راهنما رجوع کنید.

اطمینان حاصل کنید قهوه در فضای باز یا در تماس با مواد آلوده نمانده است؛ زیرا قهوه، طعم‌ها و رایحه‌های مواد غذایی دیگر را به خوبی جذب می‌کند.

 • قهوه‌ی آماده شده سرد می‌شود

اگر متوجه شدید دستگاه قهوه ساز شما، قهوه را گرم نگه نمی‌دارد، باید فکری برای تعویض المنت گرم نگه دارنده‌ی دستگاه بکنید. ممکن است المنت گرم نگه دارنده‌ی دستگاه شما سوخته باشد و نیاز است آن را تعویض کنید.

کافی است برای بررسی این مشکل، دستگاه را به تعمیرکاری متخصص بسپارید تا این موضوع را برای شما تست و بررسی کند و در صورت نیاز، اقدامات لازم تعویضی را انجام دهد.

تعمیرات بدون دردسر قهوه ساز

اگر با خواندن مشکلات احتمالی قهوه ساز پی به مشکل آن بردید و با استفاده از توصیه‌های راهنمای استفاده قهوه ساز توانستید نسبت به رفع آن اقدام کنید، بسیار عالی است ولی در صورتی که گمان می‌کنید مشکل قهوه ساز جدی‌تر از آن است که به تنهایی نسبت به رفع آن اقدام کنید، سراغ متخصصان آموزش دیده و با مهارت در نمایندگی‌های مجاز بروید.

اگر طعم قهوه شما مانند گذشته خوب نیست احتمالا ایرادی در دستگاه شما به وجود آمده است.

اگر طعم قهوه شما مانند گذشته خوب نیست احتمالا ایرادی در دستگاه شما به وجود آمده است.

نکات مهم راهنمای استفاده قهوه ساز برای افزایش طول عمر دستگاه

اگر قهوه‌خور باشید یکی از دستگاه‌هایی که در خانه یا محل کار شما زیاد استفاده می‌شود، قهوه‌ ساز است و طبیعی است که استفاده‌ی زیاد از آن موجب فرسودگی آن شود ولی راهنمای استفاده قهوه‌ ساز توصیه‌هایی برای شما دارد تا قهوه ساز شما طول عمر بیشتری داشته باشد.

علاوه بر آن حفظ کیفیت قهوه و عطر و طعم آن هم به رعایت همین توصیه‌ها مربوط می‌شود؛ پس با دقت بخوانید و به آن‌ها عمل کنید.

برای افزایش دوام دستگاه خود باید:

 1. وقت بگذارید و دفترچه‌ی راهنمای آن را با دقت بخوانید. دو ساعت زمان گذاشتن برای خواندن دفترچه راهنمای استفاده قهوه ساز، شما را از صرف زمان طولانی برای عیب‌یابی و تعمیرات و هزینه‌های گزاف تعمیر یا تعویض قطعات بازمی‌دارد.
 2. حتما به میزان آبی که قرار است درون مخزن ریخته شود دقت کنید؛ کم بودن میزان آب، باعث می‌شود پمپ به جای آب، هوا را به جریان بیاندازد و زیاد بودن آن باعث می‌شود قهوه‌ی شما غلظت لازم را نداشته و آبکی باشد.
 3. دستگاه را در مجاورت گرما و سرمای زیاد قرار ندهید.
 4. اگر دستگاه شما، حالت اتوماتیک خاموش شدن را ندارد، پس از هر بار استفاده آن را خاموش کنید.
 5. قهوه ساز خود را همواره تمیز نگه دارید؛ اجازه ندهید قطرات قهوه روی آن بماند. قطعاتی مانند فیلتر، سوپاپ و بدنه‌ی قهوه‌ ساز نیاز به تمیز کردن دارند. اگر تمایلی به استفاده از مواد شوینده‌ی صنعتی ندارید، با استفاده از آب لیمو یا سرکه این کار را انجام دهید.
 6. مقدار زیاد قهوه را بدون رعایت فاصله‌ی زمانی با قهوه ساز درست نکنید زیرا داغ شدن المنت حرارتی باعث می‌شود دستگاه شما عملکرد درستی نداشته باشد و زودتر فرسوده شود.
 7. سیم و پریز قهوه ساز را بررسی کنید و اگر متوجه خرابی، خمیدگی یا پارگی آن شدید، سریعا آن را تعویض کنید.

قهوه سازها در عین سادگی و کم دردسر بودن بسیار حساس هستند و در صورت عدم رعایت نکات گفته شده می‌توانند به راحتی خراب شوند. هدف از تدوین راهنمای استفاده قهوه ساز این است که شما بتوانید با آرامش خاطر از این وسیله در خانه‌ یا محل کار خود استفاده کنید. امید داریم این راهنما تا حد زیادی به شما کمک کند تا قهوه سازی با بهترین عملکرد با طول عمر بالا و نوشیدنی‌های متنوع خانواده‌ی قهوه با طعم و عطری بی‌نظیر داشته باشید.

منبع ++

راهنمای خرید قهوه ساز

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *